Хаковете на борси са най-голямата заплаха за притежателите на криптовалути, както наскоро бе напомнено на потребителите на Binance.
Изследване на семейната банка Frick установи, че броят на докладваните кражби на криптовалути непрекъснато намалява от 2011 г., въпреки че цените като цяло се увеличават.
Според бизнес анализаторът Мартин Щолц:
Реалният дял на загубените активи намалява, което показва професионализация по отношение на попечителството.
По-добрата сигурност на борсите, заедно с ръста на попечителите от институционален клас, вероятно допринесоха за спада на крипто кражбите. Благодарение на подобрените решения за студено съхранение за мащабни инвеститори и по-добрите протоколи за сигурност на горещите портфейли, борсите вече са по-добре оборудвани за защита на потребителските депозити.
Frick предоставя финансови услуги на институционални инвеститори, мениджъри на активи и семейни офиси от създаването си през 1998 г. През март 2018 г. тя стана първата лицензирана институция в света, която позволява на клиентите директно да инвестират в криптовалути. Банката предлага собствено решение за попечителство, като държи криптовалути в офлайн хранилище.
Не е изненадващо, че Frick установи, че броят на съобщените инциденти със сигурността има тенденция да се увеличава по време на възход на пазара. Кражбите на криптовалути се засилиха през 2013-2014 г., тъй като пазарната капитализация първо проби $ 10 милиарда и отново през 2017-2019 г., по време на ICO балона.
Както графиката по-долу подчертава, повечето мащабни кражби се случват, когато пазарната капитализация на Биткойн постави рекордно високи стойности. Имаше тринадесет големи инцидента в края на 2017 г. и началото на 2018 г., тъй като BTC се доближи до това да достигне пазарна капитализация от $200 милиарда.
Като абсолютна стойност, броят на хакове се е увеличил. Но след като вземат предвид растежа на оценките и потребителите, анализаторите на Frick откриха, че броят на инцидентите действително е намалял, в сравнение с растежа на индустрията.
След като взе предвид тези фактори, банката установи, че миналата година са откраднати относително по-малко Биткойн токени, отколкото през 2011 г. Приблизително 0,005% от предлагането на Биткойн (BTC) е загубено преди осем години. Въпреки че броят на съобщените инциденти оттогава се увеличава, откраднатите монети вече представляват почти пренебрежима част от общото предлагане.
По подобен начин, въпреки че имаше ръст в броят на хаковете, през 2018 г. се наблюдаваше и скок в броя на активните платформи – над 200. Така че докато 25% от борсите претърпяха кражба през 2011 г., този брой намаля до 2% миналата година.
„Спадът на засегнатите места е доста забележителен, което ни кара да заключим, че бурните времена отминаха“, пише Щолц.
Едно от тълкуванията на това е, че ранните хакове послужиха като предупредителен знак, което накара индустрията да постави по-голям фокус върху сигурността.
По-високите цени винаги ще привличат злонамерени хора. Но относителният спад на кражбите показва, че потребителите и борсите стават все по-умни по отношение на защитите си. Докато криптовалутите все още се наричат „Дивият запад на финансите„, съдейки по откритията, банката Frink смята, че това наименование „вече не пасва„.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.