Хакерът, отговорен за кражбата на $230 милиона от WazirX през юли, е близо до приключване на изпирането на средствата, като според данни на веригата от Arkham Intelligence са останали само $6 милиона в Етериум (ETH).
По-голямата част от откраднатите активи са били прехвърлени чрез Tornado Cash – услуга, известна с прикриването на дигитални транзакции.
Пробивът компрометира над 45% от резервите на индийската борса и включваше различни активи, включително над $100 милиона в Shiba Inu (SHIB) и $52 милиона в Етериум, взети от компрометиран портфейл. Данните на Arkham разкриват, че хакерът е прехвърлил над $50 милиона чрез Tornado Cash от август насам, като през последните седмици активността се е засилила.
Tornado Cash, миксер, който помага за маскиране на адресите на портфейлите, се превърна в често използван инструмент от престъпниците за пране на криптовалута. Макар че самата услуга не е незаконна, злоупотребата с нея предизвика значителен контрол.
Вследствие на хакерската атака WazirX започна процес на преструктуриране в Сингапур, за да се справи със задълженията си. Въпреки усилията за възстановяване на откраднатите активи, борсата се сблъска с критики заради реакцията си по отношение на кризата и липсата на прозрачност с потребителите.
В допълнение към противоречията Binance, бивш бизнес партньор на WazirX, уточни, че не е участвала в хакерската атака и не контролира или управлява операциите на WazirX. Това изявление противоречи на твърденията, направени от съоснователя на WazirX Нишал Шети през август, което усложни предизвикателствата пред борсата в областта на връзките с обществеността.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.