Хакерите, за които се смята, че са виновни за мащабната кражба на ETH от UPbit, са започнали да местят откраднатите монети.
UPbit, една от най-големите борси за криптовалути в Южна Корея, стана жертва на мащабна кражба на 27-ми ноември, след като неидентифицирани хакери прехвърлиха 342,000 ETH от горещия портфейл на борсата.
Събитието, което беше една от най-големите регистрирани кражби на крипто, повдигна въпроси за сигурността на борсатаи накара мнозина да се замислят за това как хакерите ще обменят средствата.
Блокчейна на Етериум позволява лесно проследяване, което даде възможност на UPbit бързо да намери средствата. Хакерите обаче разделиха монети на стойност 50 милиона долара на четири различни ETH адреса, за да направят следенето на транзакциите по-трудно.
Диверсификацията на средствата обаче не помогна на хакерите, тъй като фирмата за проучване на сигурността “Peckshield” идентифицира и четирите адреса и започна внимателно да следи токените, излизащи от тях. Компанията работи директно с UPbit, за да помогне на борсата да възстанови откраднатите средства.
Съоснователят на Peckshield, Чиачих Лу каза, че са изпратени няколко малки транзакции от адресите на хакера. Част от Етериума е изпратен по сметки на Binance и Huobi, но малките суми в транзакциите показват, че хакерите са тествали борсите, за да видят дали средствата ще бъдат замразени, след като бъдат депозирани.
Чанпен Джао, изпълнителният директор на Binance, заяви, че всички откраднати средства, които се окажат на неговата платформа, ще бъдат незабавно замразени. Той добави, че борсата ще работи с UPbit и с други участници в индустрията, за да възстанови средствата.
Въпреки това Джао отбеляза, че ще бъде почти невъзможно да се спрат хакерите да използват децентрализираната борса на Binance. Обменът не изисква от потребителите да регистрират акаунти или да предоставят лична информация, за да търгуват, поради което мнозина очакват хакерите да прибегнат до Binance DEX.
Борсите не са единствените, които следят внимателно средствата – десетки потребители изпращат микро транзакции и съобщения до портфейлите на хакерите. Широко разпространената ‘’dust атака’’ на теория може да увеличи шансовете за проследяване на средствата, които излизат от портфейла на хакера.
Докато очите на крипто обществото са насочени към въпросните портфейлите, UPbit заяви, че всички загуби от кражбата ще бъдат покрити. Борсата каза, че тя ще бъде активна след две седмици и че всички потребители, загубили средства в хака, ще бъдат обезщетени дотогава.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.
DeFi Development Corp, публично търгувана компания, която преди това оперираше под името Janover, направи най-голямата си инвестиция в Solana до момента, като удвои стратегията си за управление на финансовите средства, фокусирана върху блокчейна.
Крипто фокусът се премести към Pi Network, тъй като нараства напрежението около очакваната днес актуализация на екосистемата.
След седмици на доминация, господството на Биткойн започва да се пропуква, създавайки пространство за алткойните да се завърнат с нова сила.