Според поредица от транзакции на etherscan, хакер е използвал Wormhole, мост между блокчейните на Етериум и Solana, за да отмъкне стотици милиони в ETH.
Wormhole е мостов протокол, който позволява на активите да се движат през различни блокчейн протоколи. Когато потребител изпраща активи от една верига към друга, мостът заключва активите и издава ‘wrapped‘ версия на средствата във веригата, в която се получават.
Все още не е ясно как злосторникът е изпълнил експлойта, но това довело до кражба на 120,000 wETH, на стойност около $323 милиона по текущи цени. Записите от транзакциите на etherscan описват подробно кражбата на 93,000 от всички откраднати ETH. Това е един от най-големите хакове на децентрализиран финансов протокол до момента.
Wormhole публикува в Twitter, че платформата ще бъде спряна за поддръжка, тъй като разследва атаката и ще предоставя актуализации чрез своя акаунт в Twitter. По-късно компанията сподели актуализация, потвърждаваща, че от платформата са били откраднати 120,000 wETH, като предстоят още подробности.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: $2.5 милиарда от откраднатите от Bitfinex биткойни започнаха да се движат
Междувременно платформата заяви, че ще добави допълнителен ETH през следващите няколко часа, за да гарантира, че wETH продължава да бъде подкрепен 1:1.
„Работим за бързото възстановяване на мрежата„, се казва в туит.
Адрес, свързан със човека/групата, пуснала протокола Wormhole, изпрати съобщение по веригата, предлагащо на хакера споразумение за награда от $10 милиона за подробности за експлойта и връщането на откраднатия wETH.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.