През 2019 г. от Harvard Business Review прогнозираха, че Китай ще се изкачи на върха на списъка Fortune Global 500, отбелязвайки значително отклонение от американската доминация.
Тази прогноза се сбъдна през 2020 г., когато Китай изпревари САЩ със 124 компании в списъка. През следващата година обаче настъпи обрат и САЩ си върнаха лидерската позиция със 136 компании.
Въпреки този обрат, от Harvard Business Review твърдят, че устойчивото господство на Китай е малко вероятно поради няколко фактора:
За да се справят с тези предизвикателства, западните компании трябва да се съсредоточат върху специфични за сектора стратегии, да използват местния брандинг, да дават приоритет на иновациите и да се възползват от разнообразието на работната сила.
По същество, въпреки че големите китайски компании може да не са изправени пред непосредствен упадък, идеята Китай да се превърне в безспорен световен икономически лидер е съмнителна. Западните компании имат възможност да използват съществуващите икономически и социални фактори, за да запазят или разширят конкурентното си предимство пред китайските си колеги.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.