В жалбата, подадена на 30 март 2023 г., се твърди, че моделът на ИИ е "пристрастен, измамен и представлява риск за неприкосновеността на личните данни, както и обществената сигурност".
CAIDP, независима изследователска организация с нестопанска цел, твърди, че търговското предлагане на GPT-4 нарушава раздел 5 от Закона нa Федералната търговска комисия (FTC), който забранява „нелоялни или измамни действия или практики в или върху търговията“.
CAIDP се позова на съдържанието на системната карта на GPT-4 като подкрепящо доказателство. Организацията изтъкна, че в картата се посочва, че „моделът има потенциал да засили и възпроизведе специфични предразсъдъци и мирогледи, включително вредни стереотипни и унизителни асоциации за определени маргинализирани групи“.
Според информацията картата също така предупреждава, че системите с изкуствен интелект като GPT-4 имат потенциала да „укрепват цели идеологии, светогледи, истини и неистини, и да ги затвърждават, изключвайки бъдещо оспорване, размисъл и подобрение“.
CAIDP твърди още, че OpenAI е пуснала GPT-4 за търговска употреба, въпреки че е била напълно наясно с тези рискове. Организацията твърди също, че OpenAI не е извършила никаква независима оценка на GPT-4 преди пускането му.
Сега CAIDP настоява FTC да разследва компанията и други оператори на мощни системи за изкуствен интелект, за да защити потребителите, предприятията и търговския пазар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Законът RESTRICT: Заплаха за крипто, Tik Tok и други технологии
GPT-4, най-новата версия на езиковия модел на OpenAI, беше пусната на 14 март 2023 г. В сравнение с предшественика си GPT-3, GPT-4 е десет пъти по-интелигентен. Проучване, проведено при пускането му установи, че чатбота може да издържи най-строгите изпити в САЩ за средно образование и право в рамките на 90-ия персентил. GPT-4 може също така да открие уязвимости в смарт договори в Етериум, наред с други неща.
Жалбата на CAIDP е в крак с петиция за „спиране“ на разработването на системи за ИИ, които са по-мощни от GPT-4. Петицията, представена от Института за бъдещето на живота на 22 март, е подписана от Илон Мъск, Стив Возняк от Apple и други експерти по ИИ. Вносителите на петицията твърдят, че усъвършенстваните системи за ИИ могат да представляват дълбока промяна в историята на живота на Земята за добро или за лошо.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Binance блокира $2 милиона заради вътрешна търговия
Освен това Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) призова държавите да приложат рамката на ООН „Препоръка относно етиката на ИИ“.
Рамката има за цел да гарантира, че ИИ технологиите се проектират, разработват, внедряват и използват по начин, който е съвместим с правата на човека, демократичните ценности и върховенството на закона.
И накрая, бивш изследовател на ИИ в Google наскоро заяви, че чатботът с ИИ на Google, „Bard“, е бил обучен с помощта на отговорите на ChatGPT. Изследователят подаде оставка във връзка с инцидента, а ръководителите на Google отрекоха твърденията.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.