Goldman Sachs наскоро актуализира макроикономическите си прогнози. Екипът от анализатори на компанията за инвестиционно банкиране оцени вероятността САЩ да изпаднат в рецесия през следващата година на 20%. Тази цифра е значително по-малка от предишната им прогноза от 25%.
Според анализаторите на Goldman Sachs не се очаква предприемането на мерки за контрол на инфлацията да предизвика икономическа рецесия. Финансовите условия постепенно се подобряват, а жилищният пазар показва признаци на възстановяване.
Налице е забележимо ускоряване на фабричното строителство, като всичко това показва, че икономиката на САЩ ще продължи да се разширява. Въпреки това анализаторите предупреждават, че темпът на растеж може да е под дългосрочната средна стойност.
За разлика от тях обществените нагласи изглежда са различни. Много граждани смятат, че Съединените щати се отправят към „икономическа буря„. Общият дълг по кредитните карти наскоро надхвърли $1 трилион, достигайки исторически връх.
Експертите предполагат, че това е достатъчен показател, че хората са изправени пред предизвикателства, дължащи се на постоянната инфлация и продължаващото повишаване на лихвените проценти.
Тази тенденция бележи значително отклонение от ситуацията преди три години, когато по време на пандемията домакинствата бързо използваха стимулиращите суми, предоставени от страната, за да изплатят дълговете си по кредитни карти.
Инфлацията все още не е спаднала до задоволително ниво. По време на неотдавнашната среща на върха в Джаксън Хоул председателят на Федералния резерв Пауъл отбеляза, че Фед навигира през несигурни икономически условия.
Натали Брунел, водеща на подкаст, отбеляза решимостта на Пауъл евентуално да повиши допълнително лихвените проценти в продължаващата борба с инфлацията.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.