Според двама души, запознати с въпроса, Goldman Sachs иска да набере $2 милиарда от инвеститори, за да изкупи проблемни активи от закъсалия криптозаемодател Celsius.
Предложената сделка ще позволи на инвеститорите да изкупят активите на Celsius с потенциално големи отстъпки в случай на обявяване на фалит, казват източниците.
Goldman Sachs изглежда проучва интереса и търси ангажименти от Web3 криптофондове, фондове, специализирани в проблемни активи и традиционни финансови институции с достатъчно парични средства в наличност. Активите, най-вероятно криптовалути, които трябва да бъдат продадени на ниска цена, след това вероятно ще бъдат управлявани от участниците в набирането на средства.
Celsius е използвала консултантската фирма за преструктуриране Alvarez & Marsal, съобщи Wall Street Journal в петък следобед.
Celsius, която към май тази година имаше над $8 милиарда, отпуснати на клиенти, и $12 милиарда в управлявани активи, на 12 юни внезапно обяви, че спира тегленията от платформата си, позовавайки се на „екстремни пазарни условия“. Разкритието изостри тези условия, като за кратко време изпрати цената на Биткойн (BTC) под $20,000.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ripple задмина Cardano по пазарна капитализация
В допълнение към наемането на Alvarez & Marsal, Celsius е използвала адвокати по преструктуриране от адвокатската кантора Akin Gump Strauss Hauer & Feld, съобщи Wall Street Journal по-рано този месец. Световната инвестиционна банка Citigroup също е била привлечена от Celsius, за да се консултира относно възможни решения, включително оценка на оферта от конкурентния криптозаемодател Nexo.
Според запознати Citigroup и Akin Gump са препоръчали на Celsius да подаде молба за обявяване в несъстоятелност.
Миналата година Celsius набра $750 милиона от инвеститори, включително от втория по големина пенсионен фонд в Канада Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ), което оцени бизнеса на $3.25 милиарда.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.