Международната агенция по енергетика (IEA) подчерта, че през следващите две години на световния пазар на петрол се очаква да има огромен излишък, предизвикан от нарастващото производство и забавящия се ръст на търсенето.
Вероятното нарастване на свободния капацитет може да доведе до поевтиняване на петрола, което ще бъде проблем за американските шистови производители и алианса ОПЕК+. Въпреки това през 2030 г. световното търсене на петрол се очаква да бъде с 3.2 милиона барела дневно по-високо, отколкото през 2023 г., поради перспективното търсене от страна на големите азиатски икономики, като индийската и китайската.
В това отношение обаче прогнозите са за подобряване на горивната ефективност, ръст на продажбите на електромобили и използване на възобновяеми енергийни източници, които ще противодействат донякъде на тези постижения.
В развитите страни се предвижда търсенето на петрол да намалее от 45.7 милиона барела дневно през 2023 г. до 42.7 милиона барела дневно през 2030 г. – етап, който не е посещаван от 1991 г. насам. Производственият капацитет в световен мащаб ще бъде повишен най-вече от държави, които не са членки на ОПЕК+, като една от основните е САЩ, както и Бразилия, Канада, Аржентина и Гвиана, които се очаква да бъдат отговорни за увеличението с три четвърти до 2030 г.
Освен това се твърди, че ОПЕК+ ще увеличи доставките си с 1.4 милиона барела дневно до 2030 г., като Саудитска Арабия, ОАЕ и Ирак ще бъдат три от най-големите производители.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.