Според Coinwire през 2024 г. глобалната търговия с криптовалути ще достигне над $108 трилиона, което е драстично увеличение с близо 90% спрямо 2022 г.
Очаква се САЩ да бъдат водеща страна в този скок, като обемът на търговията ще надхвърли $2 трилиона.
От 2023 г. насам обемът на търговията с криптовалути е нараснал с 42%, което отразява по-широкото пазарно разрастване от 89% през последните три години. Този ръст подчерта утвърждаването на дигиталните активи в световен мащаб.
Европа е най-големият играч в крипто търговията с 37.32% от глобалната пазарна стойност на транзакциите, като Русия и Обединеното кралство са водещи по обем. Турция и Индия имат значителен принос, като всяка от тях надхвърля $1 трилион в търговската дейност.
Азия се нарежда на второ място по обем на крипто транзакциите, като държи 36.17% от пазара. Растежът в региона се дължи на високото ниво на употреба на мобилни устройства и силната технологична инфраструктура.
Binance остава водещата крипто борса, като води в 100 от 136 държави с обем на търговията от $2.77 трилиона. Другите големи борси включват OKX и CEX.IO с обеми от съответно $759 милиарда и $1.83 милиарда. Coinbase и Bybit също имат съществени обеми, като търгуват в 90 и 87 държави.
Въпреки неотдавнашните сътресения на пазара, включително срива на FTX и регулаторните пречки, централизираните борси реализираха търговия за $36 трилиона през миналата година, стимулирана от оптимизма около американските Биткойн ETF-ите. Последните данни също така показват, че стабилните монети надхвърлят средната стойност на месечните транзакции на Visa, което подчертава нарастващото им влияние във финансовия пейзаж.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.