Консорциумът, наричан още „Carrier Blockchain Study Group“ (CBSG), също разкри създаването на нова работна група за блокчейн, която ще се фокусира върху глобалните услуги за преводи.
Стартирала през септември 2017 г., CBSG смята за основател на японския телекомуникационен конгломерат Softbank, базирания в Тайван оператор Far EasTone и две компании, базирани в САЩ – TBCASoft и Sprint.
Оттогава се присъединяват още трима членове, сред които са Южнокорейската LG Uplus, базираната в ОАЕ Etisalat Telecommunication Corporation и държавната южнокорейска KT Corporation.
В Азия най-новите водещи телекомуникационни компании, които ще се присъединят са базирания в Малайзия конгломерата Axiata, водещият филипински доставчик на телекомуникации PLDT, базираната в Индонезия Telin и най-големият оператор на във Виетнам Viettel.
Zain, която предоставя клетъчни и информационни услуги на близо 47 милиона потребители в Близкия изток и Африка и водещия турски мобилен оператор Turkcell, също се присъединиха.
Директорът на Viettel International Business, Доан Дай Фонг, сподели малко за амбициите на екосистемата на CBSG за глобална екосистема, казвайки, че новите услуги ще обхващат „допълване на мобилни телефони, роуминг портфейл, гарантиран клиринг и сетълмент, лично удостоверяване и IoT приложения. „
Потенциалът на блокчейн, който според представител на Axiata е „по проект е изключително подходящ“ за рационализиране на глобалните телекомуникации „в доверени, свързани и разпределени партии“, се признава от нарастващия брой големи играчи в индустрията.
През май бе съобщено за успешното тестване на доказване на концепцията на блокчейн (PoC), която ще автоматизира уреждането на услуги между различните оператори в телекомуникационната индустрия, допълнено от две големи телекомуникационни компании от Хонг Конг и Обединеното кралство.
По-рано тази пролет китайският телекомуникационен гигант Huawei разкри най-новата клауд услуга, управлявана от Hyperledger, а южнокорейският оператор SK Telecom обяви две нови блокчейн платформи, една за управление на цифрови активи и една за подкрепа на ICO инвестиционната екосистема.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.