Артър Хейс, главен изпълнителен директор на BitMEX, изрази загриженост относно потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, подчертавайки разминаването между политическите мотиви и разумната икономическа политика.
Хейс твърди, че макар намаляването на лихвените проценти да предлага краткосрочно облекчение, то не отговаря на необходимостта от дългосрочна икономическа стабилност.
Пазарите очакват намаление на лихвените проценти с 25 базисни пункта както през септември, така и през ноември, като някои спекулират за по-голямо намаление през декември. Хейс критикува този подход, сравнявайки го с бърз прием на захар – полезен в краткосрочен план, но недостатъчен за постигане на устойчиво икономическо здраве. Той предполага, че истинската, трайна икономическа подкрепа изисква стабилно увеличение на паричното предлагане.
Хейс също така изказва опасения относно въздействието на намаляването на лихвените проценти върху динамиката на световните валути. Той изтъкна, че намаляването на лихвените проценти би могло да намали разликата в лихвените проценти между щатския долар и други валути, като например японската йена. Тази загриженост се потвърждава от неотдавнашните реакции на световните пазари на сигналите за намаляване на лихвените проценти от страна на Японската централна банка.
Според Хейс централните банки трябва да се съсредоточат върху поддържането на постоянно парично предлагане, а не да разчитат единствено на намаляване на лихвените проценти. Той смята, че устойчивият икономически растеж изисква баланс между печатането на пари и контрола на инфлацията. Освен това експертът критикува начина, по който сегашната администрация използва финансовите политики като средство за стимулиране на фондовия пазар преди изборите в САЩ през 2024 г., дори ако подобни мерки могат да бъдат вредни в дългосрочен план.
Подходът на Федералния резерв към паричната политика продължава да бъде предмет на дебати, като неотдавнашните гласувания на регионалните банки на Фед отразяват различни мнения относно корекциите на лихвените проценти. Бъдещата насока на политиката на Фед вероятно ще зависи от предстоящите икономически данни, включително от растежа на заетостта, потребителските разходи и тенденциите в инфлацията.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.