Министерството на правосъдието на САЩ повдигна обвинения срещу Алексей Андрюнин, главен изпълнителен директор на компанията за крипто услуги Gotbit, по обвинения в телеграфна измама и конспирация, свързани с манипулиране на пазара.
Твърди се, че Андрюнин, руски гражданин, пребиваващ в Португалия, е организирал схема за изкуствено увеличаване на обемите на търговия с криптовалути на клиенти, което им е позволило да си осигурят котировки в известни платформи като CoinMarketCap.
Според информацията тази схема за манипулиране на пазара е използвала техники за „wash търговията“, които включват повтарящи се покупки и продажби с цел раздуване на активността и създаване на илюзия за търсене.
В обвинителния акт на Министерството на правосъдието, подаден в Масачузетс, са посочени и имената на Gotbit и двама директори – Кауи Джалили и Федор Кедров, обвинени по-рано във връзка с подобни дейности.
Според съдебните документи Gotbit се е рекламирала като „маркетмейкър на меме монети“, специализиран в търговията с токени с ниска стойност, чиято популярност бързо нараства и намалява. Прокурорите твърдят, че Gotbit се е възползвал от тези нестабилни монети, като е провеждал схеми за „pump and dump“, за да печели за сметка на нищо неподозиращи инвеститори.
Министерството на правосъдието събра доказателства от операция „Token Mirrors“ – инициатива за разследване, която включваше създаване на фалшив токен за проучване на тактиките за манипулиране. Ако бъде осъден, Андрюнин е заплашен от до 20 години затвор, значителни глоби, възстановяване на средства и потенциална конфискация на активи. Това дело подчертава засиления контрол на Министерството на правосъдието върху измамните практики в рамките на пазарите на криптовалути.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.