Гибралтар демонстрира своите иновативни намерения, като приема блокчейн технологията в нова пилотна програма.
Правителството на Британска отвъдморска територия Гибралтар обяви, че ще използва блокчейн технологията в пилотна схема за предоставяне на обществени услуги.
„Пилотното внедряване ще изпробва блокчейн технологията, за да постигне по-голяма взаимосвързаност между правителствени отдели, лица и организации.“
Настройката ще се администрира от мексиканската борса Bitso и разработчиците на блокчейн IOVlabs.
И двете фирми бяха похвалени като неразделна част от работата на правителството на Гибралтар в технологията за разпределена книга – особено в установените тесни работни взаимоотношения и ценния опит, който те предоставят.
Блокчейн като прозрачна и неизменна система предлага много приложения, които са различни от криптовалутите.
Предложеното блокчейн решение ще интегрира и подобри съществуващата система за електронно управление на Гибралтар. Първоначално ще даде възможност на потребителите да съхраняват издадени от правителството и сертифицирани идентификационни данни. Въпреки че не е изрично посочено в прессъобщението, се предполага, че това означава документи като шофьорски книжки и паспорти.
Министърът на цифровите и финансови услуги Алберт Изола каза, че Гибралтар приема блокчейн в съответствие със своите перспективни намерения като иновативна юрисдикция.
„Гибралтар успешно се позиционира като перспективна юрисдикция за иновативни бизнеси, разработващи и предлагащи решения, свързани с блокчейн.“
Изола добави, че интеграцията на тази технология в обществените услуги в региона, той се надява, че тя ще подобри начина, по който хората взаимодействат с правителството.
„Внедряването на блокчейн технология в нашите процеси в партньорство с нашите заинтересовани страни, работещи тук, допълнително ще подобри начина, по който нашата общност взаимодейства с правителството.“
Докато одобрението и използването на блокчейн от Гибралтар представляват значително развитие по отношение на приемането на иновативната технология, все още има предизвикателства в това отношение.
Статия на TechTarget подчерта някои проблеми, ограничаващи по-широкото приемане на блокчейн.
Това включва и недостиг на умения на служителите. TechTarget заявява, че като нововъзникваща технология няма достатъчно подходящо квалифицирани работници. Нещо повече, разходите и трудностите за придобиване на талант отблъскват много организации дори да опитат.
Доверието също представлява проблемна област, като някои фирми са предпазливи към самата технология.
„Това предизвикателство е в две посоки: организациите може да не се доверяват на сигурността на самата технология и да не се доверяват на други страни в блокчейн мрежата.“
Липсата на универсален стандарт принуждава организациите да приемат подход на изчакване. Конкурентните блокчейни като цяло не могат да разговарят помежду си и организациите се страхуват да приемат верига, която ще отпадне.
Без универсална оперативна съвместимост, организациите остават предпазливи.
JPMorgan направи крачка към интегрирането на публичния блокчейн, като за първи път осъществи транзакция с токенизирани ценни книжа на Министерството на финансите на САЩ извън своята частна инфраструктура.
Тайланд се готви да емитира дигитални инвестиционни токени на стойност $150 милиона, като чрез блокчейн технологията ще отвори достъп до държавни облигации за обикновените граждани.
Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.