Германски прокурори претърсиха централата на Deutsche Bank този вторник във връзка с разследване за данъчни измами.
Най-големият германски кредитор е една от многото банки, в които прокурорите са извършили обиски във връзка с процъфтяващата преди повече от десетилетие данъчна схема.
Прокуратурата в Кьолн, без да назовава името на Deutsche Bank, потвърди, че е извършила обиск на банка и одиторска компания във Франкфурт, в който са участвали повече от 100 следователи и който е обхванал домовете на 10 заподозрени.
Банката, под ръководството на главния изпълнителен директор Кристиан Севинг, се опитва да изчисти репутацията си, откакто пое ръководството през 2018 г.
По-рано тази година прокурори нахлуха в Deutsche Bank и нейното звено за управление на активи DWS заради твърдения за подвеждане на инвеститорите относно „зелените“ инвестиции.
В схемата за търговия, разследвана във вторник, известна като „cum-ex“ или „dividend stripping“, банките и инвеститорите бързо търгуваха с акции на компании около деня на изплащане на дивидентите им, размивайки собствеността върху акциите и позволявайки на множество страни фалшиво да спестяват данъци върху дивидентите.
Тази схема се превърна и в политически скандал, който принуди германския канцлер Олаф Шолц да даде показания по-рано тази година. Разследването отдавна е придобило огромни размери, като правителствени служители твърдят, че то включва около 100 банки на четири континента и поне 1,000 заподозрени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Япония одобри по-стриктни правила за крипто
В изявлението си банката заяви, че сътрудничи на разследващите по въпроса от 2017 г. насам и продължава да го прави.
„Мярката служи по-специално за намиране на съответната комуникация под формата на имейли и друга писмена кореспонденция“, се казва в изявление на прокуратурата.
Десетки някогашни банкери на Deutsche Bank са станали обект на данъчното разследване, заяви лице, запознато с въпроса.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.