Германският финансов регулатор BaFin се намеси, за да попречи на Ethena GmbH, дъщерно дружество на базираната във Франкфурт Ethena Labs, да предлага публично своята обвързана с американския долар стабилна монета USDe.
Спирането бе предизвикано от откритите от BaFin значителни проблеми в процеса на оторизация на компанията за стабилнaта монета, което накара регулатора да инструктира Ethena да замрази своите резерви от активи в USDe.
Конфликтът е съсредоточен около регулаторната рамка на Европейския съюз за дигитални активи – MiCA, която регулира емитирането на токени, свързани с активи, като USDe. Съгласно правилата на MiCA емитентите на такива монети, ако не са кредитни институции, трябва да получат разрешение за издаването на своите токени. Ethena е подала заявление за разрешение преди крайния срок 30 юли 2024 г., което би им позволило да продължат да работят по преходна схема, докато заявката им бъде одобрена или отхвърлена.
BaFin обаче изрази загриженост, че Ethena е започнала да предлага USDe по-рано от разрешеното, по-конкретно на 28 юни 2024 г., доста преди крайния срок. Агенцията също така подозира, че Ethena може да е предлагала своя токен Ethena Staked sUSDe като ценна книга без необходимия проспект, с което е нарушила разпоредбите в Германия.
В отговор от Ethena Labs признаха регулаторните затруднения, като заявиха, че проучват различни глобални юрисдикции, за да се съобразят с изискванията на нормативната уредба. Компанията подчерта, че не са замразени никакви активи и че решението няма да засегне дейността на USDe чрез дъщерното ѝ дружество Ethena BVI Limited. USDe продължава да се нарежда на трето място по пазарно предлагане на стабилни монети, обвързани с щатския долар, след USDC и USDT. Въпреки неуспеха с BaFin, Ethena планира да проучи други регулаторни пътища за своята стабилна монета.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.