В края на мандата си председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслър подаде жалба срещу решението по делото с Ripple, като твърди, че в по-ранното решение на съдия Анализа Торес е било неправилно тълкувано правото на ценните книжа.
Този ход, вероятно последното важно действие на Генслер като председател, преразглежда спорното решение от юли 2024 г., според което програмните продажби на Ripple XRP на инвеститори на дребно не са били предлагане на ценни книжа.
В жалбата на SEC, подадена до Втория съдебен окръг, се твърди, че Ripple е подвеждала инвеститорите на дребно да вярват, че стойността на XRP е свързана с усилията на Ripple, независимо от начина на закупуване на токените. Екипът на Генслер също така твърди, че тестът на Хауи на Върховния съд, който дефинира ценните книжа, не зависи от това дали инвеститорите знаят самоличността на продавача. Освен това в жалбата се подчертава, че взаимозаменяемостта на XRP означава, че класификацията му като ценна книга се прилага еднакво за всички транзакции.
Решението на Ripple имаше значителен ефект, като предизвика 60% скок в цената на XRP и подхрани схващанията, че регулаторните правомощия на SEC по отношение на криптовалутите отслабват. Критиците на Генслер използваха решението, за да засилят призивите за неговата оставка, а кампании в социалните медии като #FireGaryGensler допълнително подкопаха авторитета му.
Оставката на Генслер влиза в сила в момента, в който Доналд Тръмп се подготвя да встъпи в длъжност, оставяйки SEC под ново ръководство. Изходът от обжалването на Ripple сега зависи от Апелативния съд на САЩ за Втори окръг – решение, което може да промени регулаторния пейзаж за XRP и безброй други криптовалути. С напускането на Генслер това обжалване служи като последна глава в спорните му отношения с криптоиндустрията.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.