Понастоящем нито една стабилна монета не отговаря на стандартите, определени за категорията цифрови активи от централните банкери на най-големите икономики в света.
Много стабилни монети „нямат надеждни механизми, които да подкрепят обещанието им за ценова стабилност“, се казва в доклад, публикуван от Съвета за финансова стабилност (СФС).
Организацията за финансови изследвания и политики, която се ръководи от висши централни банкери и регулатори от различни големи икономики, не създава задължителни правила.
Наборът от препоръки на високо равнище относно криптоактивите и предупрежденията за стабилните монети и други цифрови валути ще имат тежест за политиците и финансовите институции по целия свят.
Организацията публикува два доклада във вторник. Единият е съсредоточен върху препоръките на високо равнище за крипто активите, които регулаторният орган планира да финализира през следващата година след период за публични коментари. Другият е оценка на това колко широко ще отговарят емитентите на стабилни монети на критериите за „висок стандарт“, определени от групата през 2020 г.
Според СФС – няма.
Позовавайки се на ограниченията върху обратното изкупуване, включително възможността за забавяне или отказ, СФС установи, че повечето потребители трябва да продават стабилни монети на борси, за да ги ликвидират, а цената им може да падне под стойността на валутата, към която монетата е обвързана.
СФС също така постави под съмнение как повечето стабилни монети ще могат да поддържат цената си при пазарен стрес, като заключи, че „повечето стабилни монети позволяват арбитражни дейности на участниците на пазара и в значителна степен разчитат на тях“ и че не е ясно как това ще се запази при неблагоприятни финансови условия, „което повдига въпроси относно ефективността на стабилизационните механизми в подкрепа на стабилна цена по всяко време“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Милиардер инвеститор споделя защо държи Биткойн
Разглеждайки алгоритмичната стабилна монета на Terra, СФС я определи като показателна за „присъщата трудност при разработването на добър стабилизационен механизъм, основан на алгоритъм и арбитражна стратегия, включваща активи без присъща стойност“.
Съветът препоръчва към стабилните монети да се прилагат правила, подобни на тези, които понастоящем трябва да спазват банките – подход, който е обсъждан и от Конгреса на САЩ.
Периодът за коментиране на регулациите за крипто активите на СФС ще бъде отворен до 15 декември, а организацията планира да издаде цялостни окончателни препоръки в средата на 2023 г.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.