Според нов доклад на CNBC крипто борсата FTX е генерирала над $1 милиард приходи през 2021 г., след като предишната година е спечелила едва $90 милиона.
Ръстът се дължи на глобалния ѝ търговски бизнес, според доклад, който се позовава на вътрешни документи. В него също така се посочва, че FTX е повишила оперативните си приходи от $14 милиона през 2021 г. до $272 милиона през миналата година, а нетната ѝ печалба е нараснала до $388 милиона от $17 милиарда за същия период.
FTX е генерирала $270 милиона приходи през първото тримесечие на 2022 г. и е била на път да генерира $1.1 милиарда през тази година, според маркетингова презентация, споделена със CNBC, която отбелязва, че не е ясно как пазарният срив от началото на тази година е повлиял на фирмата.
Основана през 2019 г., FTX бързо се превърна във водеща борса под ръководството на главния изпълнителен директор Сам Банкман-Фрийд.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Алткойн скочи с 200% след листинг на Binance
Напоследък Банкман-Фрийд се стреми към придобивания и започна да отпуска заеми на крипто компании, изправени пред кризи на ликвидността. През юли FTX US сключи сделка с крипто заемодателя BlockFi, която дава на FTX опция за закупуване на фирмата и беше в преговори за закупуване на южнокорейската крипто борса Bithumb. Това последва придобиванията през юни на фирмата за крипто търговия Bitvo и на клиринговата фирма Embed.
FTX отказал да коментира пред CNBC изтеклите финансови данни. Но Банкман-Фрийд изглежда потвърди в Twitter, че цифрите в доклада са в „правилния диапазон„.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.