Франция нашумя със спорно данъчно предложение, насочено към нереализираните печалби от криптовалути като част от бюджета за 2025 г.
Ако бъде прието, инвеститорите ще могат да бъдат облагани с данък върху увеличената стойност на притежаваните от тях активи, дори и да не ги продават. Мярката, одобрена от Сената, сега предстои да бъде гласувана в Народното събрание.
Поддръжниците твърдят, че данъкът гарантира справедлив принос на по-богатите инвеститори, докато критиците предупреждават, че той може да накаже притежателите и да обезкуражи иновациите. За разлика от съществуващите данъци върху капиталовите печалби от продажби, това предложение добавя още едно ниво на сложност, като облага непродадените активи – рядък ход в световен мащаб.
Това развитие идва в момент, когато Европа увеличава усилията си за регулиране на криптовалутите, балансирайки иновациите с надзора. Въпреки че смелата стъпка на Франция може да създаде прецедент, тя също така поражда опасения за прогонване на инвестициите от региона. Предложението подчертава нарастващото напрежение между децентрализирания характер на крипто сферата и стремежа на правителствата към по-строг контрол.
Ако бъде въведен, този данък може да отбележи значителна промяна в начина, по който се третират дигиталните активи, както във Франция, така и потенциално в цяла Европа. Той би поставил Франция в челните редици на крипто регулирането, но също така може да предизвика ответна реакция от страна на инвеститорите и предприятията, които се притесняват от дългосрочното въздействие върху конкурентоспособността на региона в бързо развиващата се дигитална икономика.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.