Цената на Биткойн (BTC) изпитва траен натиск от продажби, като наскоро падна под критичното ниво на подкрепа от $65,000.
Въпреки ралито на фондовия пазар в САЩ, стойността на криптовалутата се коригира с 10% от юнския си връх от $72,000.
През изминалата седмица BTC се представи значително по-слабо в сравнение с американския фондов пазар, достигайки най-ниските си нива от месец насам поради липсата на нови положителни катализатори.
Въпреки спада през вчерашния ден, S&P 500 показва устойчивост и силна бича тенденция в последно време, достигайки нови исторически върхове. Същото може да се каже и за индекса Nasdaq. Dow Jones от друга страна не коригира, както другите големи индекси, и продължи възходящия тренд.
През последните две седмици както Биткойн, така и по-широкият крипто пазар се характеризират с низходяща тенденция, тъй като първоначалното вълнение от одобрението на Етериум ETF отслабва.
Данните от IntoTheBlock показват, че основна причина за това прибиране на печалби е, че пазарът на криптовалутите почти се е удвоил между четвъртото тримесечие на 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г.
През юни досега Биткойн миньорите са продали над 30,000 BTC, оценени на $2 милиарда. Това до голяма степен се дължи на неотдавнашния халвинг, който увеличи оперативните разходи и намали печалбите, принуждавайки майнинг индустрията да ликвидира част от своите наличности.
Освен от миньорите, Биткойн е подложен на допълнителен натиск от продажби поради засилените изходящи потоци от Биткойн ETF-ите, които през изминалата седмица надхвърлиха $500 милиона. Едновременно с това германското правителство прехвърли големи количества BTC от своите авоари към борсите, което показва потенциални продажби. Правителството все още държи в резервите си 47,000 BTC на стойност $3 милиарда.
Интересно е, че въпреки разпродажбите, повече от 87% от притежателите на водещата криптовалута все още са на печалба. Това показва, че на пазара има достатъчно място за по-нататъшно прибиране на печалби.
Пазарните анализатори прогнозират, че консолидацията на цената на Биткойн може да продължи до края на лятото на 2024 г. Следващата голяма бича фаза се очаква да започне около месец септември.
През предстоящата седмица основното внимание ще бъде насочено към публикуването на ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE) за май, насрочено за петък. Спадът на основния индекс на потребителските цени (CPI) миналия месец предполага потенциални рискове от понижение на PCE индексът.
Освен това разходите могат да бъдат изложени на рискове и поради слабите продажби на дребно, въпреки че при личните доходи може да се наблюдава повишение, за което свидетелстват по-високите от очакваните средни почасови възнаграждения.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.
Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.