Начало » Фондовият пазар на Китай се срива, а избягалите инвеститори може да не се върнат

Фондовият пазар на Китай се срива, а избягалите инвеститори може да не се върнат

11.02.2024 14:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Фондовият пазар на Китай се срива, а избягалите инвеститори може да не се върнат

Според Атлантическия съвет неотдавнашният спад на китайския фондов пазар е нанесъл значителен удар, като от началото на 2021 г. китайските компании са загубили общо $7 трилиона.

Този спад би могъл да отбележи повратна точка, възпирайки чуждестранните инвеститори да се завърнат. Старши сътрудникът Джереми Марк отбеляза, че офшорните търговци вече изтеглят инвестициите си поради мрачните икономически перспективи.

В бъдеще китайският пазар може да привлече повече спекулативни инвеститори, търсещи бързи печалби, а не възможности за стабилен растеж.

Марк предполага, че чуждестранните търсачи на изгодни сделки и хедж фондовете биха могли да доминират, което потенциално може да засили пазарната волатилност.

За да противодейства на спада, Пекин прилага мерки като покупки с държавна подкрепа и ограничения на достъпа до офшорни пазари. Въпреки че тези усилия временно повишиха китайските индекси, Марк подчерта, че устойчивото възстановяване зависи от справянето на Пекин с по-широки кризи.

Пазарът на недвижими имоти, който представлява една четвърт от БВП на Китай, е основен проблем. Високата степен на задлъжнялост доведе до вълна от фалити, утежнена от бавната реакция на Пекин и репресиите срещу технологичния сектор през 2020 г., което допълнително обезкуражи чуждестранните инвеститори.

Това бягство на капитали се отрази на китайската стартъп сцена, като пазарът на IPO пресъхна. Марк предупреди, че дори и икономиката да се стабилизира, има тревожни признаци по отношение на позицията на правителството спрямо инвеститорите в акции, което може да разтревожи допълнително пазара.

В обобщение, спадът на китайския фондов пазар има значителни последици за чуждестранните инвеститори и икономиката като цяло, като е възможно да има трайни последици.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондация Етериум с нова инициатива за институционални стандарти за сигурност

Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.

16.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От MetaMask коментираха спекулациите за лансиране на собствен токен

Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.

16.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.