Сближаването на изкуствения интелект (AI) и блокчейн технологията привлече значително внимание и финансова подкрепа от страна на инвеститорите, особено на рисковите капиталисти.
През първото тримесечие на 2024 г. се наблюдава забележителен ръст на финансирането, насочено към стартъпи, фокусирани върху пионерски решения в областта на AI и блокчейн. Този приток на средства сигнализира за подновено доверие в пазара на криптовалути след въвеждането на борсово търгуваните фондове (ETF) за Биткойн през януари.
Неотдавнашните финансови тенденции показват значително възстановяване от спада, който бе отбелязан през 2023 г.
По това време инвестициите на рисков капитал в сектора на крипто и блокчейн са намалели до $5.75 милиарда в 58 фонда, което рязко контрастира с рекордните $37.7 милиарда, инвестирани в 262 фонда през 2022 г., както съобщиха от Galaxy Digital.
Последното тримесечие на 2023 г. бележи значителна повратна точка с 2.5% увеличение на рисковото финансиране, достигайки $1.9 милиарда. Това повишение представляваше първият ръст на инвестициите в крипто стартъпи от началото на 2022 г. насам. Възраждането на интереса до голяма степен се дължи на разработването на решения, които безпроблемно интегрират изкуствения интелект с блокчейн технологиите, обслужвайки институционалните инвеститори, които наскоро навлязоха на крипто пазара.
Едни от заслужаващите внимание стартъпи като Utila, Synnax, Sahara, TON, UXLINK и TEN успешно си осигуриха финансиране, демонстрирайки разнообразния спектър от приложения и потенциал на интеграцията на AI с блокчейн.
Utila, например, доставчик на портфейли, ориентирани към предприятията, наскоро обяви кръг на начално финансиране в размер на $11.5 милиона. Тя привлече интереса на инвеститорите с платформата си за портфейли за самостоятелно попечителство, поддържаща множество вериги, като транзакциите надхвърлят $3 милиарда, предимно сред институционалните инвеститори.
По подобен начин Synnax си осигури $1 милион предварително начално финансиране за своята платформа за кредитна информация, целяща да създаде прозрачен и безпристрастен стандарт за кредитен рейтинг за индустрията на дигиталните активи, отразявайки нарастващото търсене на надеждни и децентрализирани финансови услуги.
Кръгът на начално финансиране на Sahara в размер на $6 милиона, ръководен от Polychain Capital и към който се присъединиха други значими инвеститори, ще продължи усилията ѝ в разработването на децентрализирана AI мрежа, улесняваща създаването на агенти на знанието (Knowledge Agents – KA), способни самостоятелно да анализират данни, като по този начин AI става по-достъпен и приложим в различни сектори.
Освен това инвестициите в AI токени набират скорост, за което свидетелстват покупката на Toncoin от Mirana Ventures на стойност $8 милиона и разширяващата се пазарна капитализация на AI монетите, която сега се оценява на около $26.52 милиарда. Този скок се стимулира от разнообразните случаи на използване на AI на крипто пазара, обхващащи от децентрализирани AI пазари до управление на портфейли, задвижвано от изкуствен интелект, и др.
Масивен трансфер на токени от екипа зад меме монетата TRUMP отново разпали опасенията относно прозрачността, печалбите на вътрешни лица и това дали дребните инвеститори не са оставени на заден план.
След рязък спад през март, Cardano показва признаци на сила, като се изкачи до $0.80 след скок от 17% само за няколко дни.
Неотдавнашното покачване на XRP към съпротивата от $2.50 може да се сблъска с препятствия, тъй като активността в блокчейна разкрива масивни транзакции на „китове“, насочени към Coinbase.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.