Заместник-директорът на FinCEN, Джамал Ел-Хинди, направи изказванията за пране на пари по време на реч на 20-ата асоциация за борба с изпирането на пари (AML) и финансовата престъпност в Ню Йорк на 6-ти февруари.
Този “невероятно сложен” пейзаж включва, но не се ограничава до първични посредници, търговци на фючърси, изпълняващи дилъри, агенти за прехвърляне, клирингови фирми и взаимни фондове, каза той.
Според него тази комплексност представлява предизвикателство за прозрачността – процесите на събиране на информация и надлежна проверка – необходими за справяне с прането на пари и предотвратяването на финансови престъпления.
В много случаи AML и KYC процесите биват обезкуражени поради силно конкурентния характер на индустрията – само 14% от всички субекти в сектора на ценните книжа, които отговарят на условията да се регистрират за един от ключовите механизми за споделяне на данни между бизнесите правят това, отбеляза той.
В този изключително труден климат, Ел-Хинди предупреди, че новите технологии могат допълнително да изострят ситуацията.
Социалните медии и платформите за съобщения с интерес към собствена криптовалута – най-важният от които е Facebook – трябва да отговарят на същите стандарти като традиционните участници във финансовия сектор, подчерта той.
“Социалните медии и платформите за съобщения и други, които сега се фокусират върху създаването на криптовалути, не могат да затворят очите си за незаконни транзакции, които те може и да насърчават.”
Влиянието на тези участници в частния сектор и новата технология, обявена от криптовалутите, носи същите отговорности като традиционните финанси:
“Толкова, доколкото финансовият сектор решава да приеме […] тези нововъзникващи системи […], няма да позволим те да изневерят на защитите и подходящата прозрачност, за която колективно работихме толкова усилено да интегрираме във финансовата система.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.