Бившият председател на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), Кристофър Джанкарло смята, че мерките срещу прането на пари (AML) и методите за опознаването на клиента (KYC) са остарели и могат да нарушат конституционните права.
В статия, публикувана в The Hill на 13 март Джанкарло заяви, че САЩ трябва да оглавят разработването на дигиталните валути на централните банки (CBDC) и да преминат към „монети на свободата“, а не към „монети за наблюдение“, като използват технологията, използвана в някои крипто протоколи.
My op-ed in @theHIll with @Jim Harper: the question is not whether #CBDCs can be stopped (they can’t), but whether sovereign AND non-sovereign #digitalcurrency will enslave or liberate citizens of free societies. https://t.co/h1oT14NalK
— Chris Giancarlo (@giancarloMKTS) March 13, 2023
Джанкарло е съавтор на доклад заедно с Джим Харпър за политическия мозъчен тръст American Enterprise Institute.
В доклада се твърди, че CBDC предлагат възможност за преоценка на съвременните дейности по финансово наблюдение и засилване на конституционните защити, като се възползват от доказателствата за нулево знание, хомоморфното криптиране и многостранните изчисления.
Тези технологии биха могли да позволят на страните да докажат, че дадено криптирано предложение е вярно, без да разкриват основната информация, което ще направи възможно „интелигентното прилагане“ на превенцията на престъпленията.
Авторите се занимават с един скорошен документ, публикуван от администрацията на президента на САЩ, Джо Байдън – скорошната техническа оценка на системата за дигитална валута на централната банка на САЩ (OSTP) на Службата за научна и технологична политика на Белия дом, който показва, че финансовото наблюдение на запада прилича повече на китайското, отколкото мнозина биха искали да признаят.
Джанкарло и Харпър изтъкнаха, че предложените мерки за борба с прането на пари и KYC позволяват твърде обширно наблюдение без вероятна причина.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Неочакван скок от 17% заличи загубите от уикенда
Джанкарло и Харпър твърдят, че ако не се гарантира неприкосновеността на личния живот на CBDC, съществува риск тя да бъде използвана така, както е в Китай. Електронният юан позволява на китайското правителство да свърже политическото съответствие с индивидуалния просперитет и да обрече политическите инакомислещи на бедност, като направи всички транзакции видими за Китайската народна банка.
Американският сенатор Том Емър, който е отявлен противник на американската CBDC, изрази подобни опасения. През 2022 г. Емър представи Закона за борба с наблюдението на CBDC, твърдейки, че съществува риск от CBDC, която „проследява данните на ниво транзакция до отделния потребител“ и може да бъде програмирана „да задушава политически непопулярни дейности“. Емър е и съпредседател на Blockchain Caucus към Конгреса на САЩ.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.
Kraken разширява дейността си в областта на дериватите в Обединеното кралство с пълното пускане на регулираната си платформа за търговия с криптовалути за професионални потребители.
Galaxy Digital се готви да навлезе на публичните пазари в САЩ, като целта е да бъде регистрирана на Nasdaq под тикера „GLXY“ още на 16 май.