Fidelity предприема смел ход в крипто пространството, като предлага нови пенсионни сметки, които позволяват на американците да инвестират в дигитални активи с минимални такси.
Финансовият гигант, който управлява около $5.9 трилиона, въведе три вида индивидуални пенсионни сметки (IRA): Традиционна сметка с отложено данъчно облагане и две Roth IRA, едната от които е с възможност за прехвърляне. Тези сметки ще поддържат покупката и продажбата на Биткойн, Етериум и Лайткойн. Въпреки че откриването и поддържането на сметките е безплатно, Fidelity начислява 1% според върху крипто транзакциите.
Тази инициатива се управлява от Fidelity Digital Assets, дъщерно дружество, което обикновено обслужва институционални инвеститори. С разширяването на обхвата до клиенти на дребно Fidelity сигнализира за промяна в начина, по който основните финансови институции гледат на криптовалутите като част от пенсионното планиране. Този ход отразява и нарастващото приемане на дигиталните активи в САЩ, където компании като Circle се стремят към публични листвания, а резервите в Биткойн се превръщат в стратегически избор.
За да се гарантира сигурността, по-голямата част от криптовалутите, държани в рамките на тези сметки, се съхраняват в офлайн режим в портфейли, което свежда до минимум рисковете от хакерски атаки. Този предпазлив подход подчертава ангажимента на Fidelity да защитава клиентските активи.
В миналото достъпът до криптовалути чрез пенсионни сметки бе предизвикателство, тъй като малко доставчици на IRA позволяваха директни покупки. Въпреки че от 2024 г. насам спт борсово търгуваните фондове за Биткойн и Етериум предлагат известна експозиция, възможностите за директни инвестиции останаха ограничени. Неотдавна някои компании като BitIRA започнаха да предлагат специфични крипто IRA, включително алткойни като Лайктойн, за да отговорят на нарастващото търсене.
Усилията за интегриране на криптовалутите в пенсионните спестявания набират сила. Сенатор Томи Тъбървил наскоро предложи законопроект, който да улесни американците да включат криптовалути в своите планове 401(к), като целта е да се намалят настоящите регулаторни ограничения. Тъй като традиционните финанси все повече се пресичат с крипто света, ходът на Fidelity бележи още една стъпка към по-широкото им приемане.
След месеци на отсъствие, Pump.fun въведе отново стрийм на живо, с цел да възстанови функцията с по-добри практики за модериране.
Phaver, някога обещаващ играч в децентрализираното социално медийно пространство, неочаквано затвори след катастрофален спад в стойността на родния си токен.
Майк Малоун, старши стратег в Bloomberg, разбуни крипто общността с последната си прогноза за бъдещото движение на цената на Биткойн.
В Германия има нарастващ дебат относно златните резерви на страната, съхранявани в Съединените щати, тъй като някои служители настояват за повече прозрачност и контрол.