В малко по-древен етап от историята ни, животните и продуктите, произведени от тях, са били използвани като разменна единица.
С времето, всевъзможни метали се налагат като разменно средство за фасилитиране на по-практични стокови размени. Злато, сребро, калай и желязо са били ценните метали използвани като обменни средства. Впоследствие, те се превръщат в мярка за стойност.
Като се смята, че първите монети са били въведени в древното царство Меония, което се пада на територията на днешна Турция, на средиземноморския браг срещу островите Лесбос, Хиос и Самос. Монетата е била направена от самородна сплав между злато и сребро (електрум). Това твърдение се базира на древни писания, включителни тези на Херодот, който пише:
„Лидийците първи по наше знание секли и въвели в употреба парите от злато и сребро, и също първи захванали търговия на дребно.“
Съществуват и други хипотези за произхода на парите, като например идеята, че монетите произлизат от Китай, а тези в Меония са били първите изсичани от ценни метали като гарант за стойност.
Те се срещат за първи път в Китай, а появата им се обяснява с необходимостта от по-гъвкаво платежно средство от тромавите монети. При търговия на едро търговците започнали да издават записи на хартия, валидни в малък регионален обсег и за определен срок.
През 10 век правителството на династия Сун употребява такива записи в търговията със сол, върху която притежава монопол. Правителството дава право на няколко магазина да издават банкноти, а през 12 век иззема това им право и започва самото то да произвежда държавни хартиени пари. Издадените банкноти били валидни само в малък район и за кратко време, едва в средата на 13 век започва стандартизирано печатане на книжни пари, приемани в национален мащаб.
Използвани от холандската източно-индийска компания, а насетне те били емитирани и използвани от европейските колониални правителства в Северна Америка. Този процес бил обусловен от търговските доставки между метрополиите и колониите, които отнемали много време. Колониите често имали недостиг на пари, докато икономиката им се разраствала, и вместо да се връщат към бартерната система, там започнало масово използване на писмени документи, гарантиращи плащането, които се разменяли точно като валута.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.