Неотдавнашен доклад на Федералната резервна банка на Минеаполис сочи, че облагането или забраната на водещата криптовалута може да се окаже необходимо, за да успеят правителствата да управляват ефективно бюджетните дефицити.
В документа, публикуван на 17 октомври, се подчертава как Биткойн усложнява фискалната политика в среда, в която правителствата се стремят към непрекъснати дефицити. Това създава „капан на балансирания бюджет„, притискайки правителството да поддържа стабилен бюджет.
Описвайки BTC като актив с фиксирано предлагане без „реални ресурсни права„, експерти твърдят, че облагането му с данъци или налагането на забрана може да помогне за справяне с тези фискални предизвикателства. Подобни мерки биха позволили на правителството да поддържа постоянен дефицит.
Понастоящем държавният дълг на САЩ възлиза на $35.7 трилиона, а годишният дефицит е около $1.8 трилиона. В доклад на Reuters от 19 октомври се твърди, че нарастващите лихвени разходи по дълга на Министерството на финансите, обусловени от увеличаването на лихвените проценти и заемите, допринасят значително за дефицита през фискалната 2024 г.
Матю Сигел от VanEck отбеляза, че констатациите на Фед Минеаполис съвпадат с критиките на Европейската централна банка (ЕЦБ) по отношение на Биткойн. Той предположи, че Фед обмисля законови ограничения или допълнителни данъци върху водещия дигитален актив, за да запази държавния дълг като единствената „безрискова ценна книга„.
Интересно е, че съоснователят на Messari Дан Макардъл посочи документ на Фед Минеаполис от 1996 г., озаглавен „Парите са памет„, в който се аргументират концепции, по-късно въплътени от BTC, определящи парите като актив с фиксирано предлагане.
На 12 октомври ЕЦБ заяви, че по-старите притежатели на Биткойн печелят за сметка на по-новите инвеститори, и призова за регулации, които да ограничат повишаването на цените или да наложат директни забрани. Юрген Шааф, старши съветник в Европейската централна банка (ЕЦБ), допълнително се застъпи за мерки за ограничаване на растежа на BTC, подчертавайки свързаното с него преразпределение на богатството.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.
Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.
Майк Новограц, шефът на Galaxy Digital, смята, че сегашното състояние на американската икономика и променящите се нагласи във Вашингтон създават идеални условия за Биткойн и крипто пазара като цяло.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $110,000 поднови оптимистичните настроения, като пазарите за крипто прогнози сигнализират за нарастващо доверие в по-нататъшни печалби.