Вчера председателят на Федералния резерв Джером Пауъл предостави сведения в рамките на доклада си за състоянието на икономиката, който се изготвя два пъти годишно.
В момента Пауъл говори пред Комисията по финансов надзор на Камарата на представителите, като повтори вчерашните си коментари относно настоящото развитие на САЩ по пътя към икономическа стабилност.
По думите му все още е рано да се стигне до решение за потенциално намаляване на лихвените проценти, тъй като Фед се нуждае от по-убедителни данни.
Ако Федералният резерв не вземе правилното решение в подходящия момент, това може да доведе до значителни икономически предизвикателства. Ако отложат твърде много решението си или действат прибързано, работата им в посока понижаване на инфлацията може да се окаже напразна.
Пазарът на труда е един от основните показатели за това накъде се движи икономиката. Другият показател, на който трябва да се обърне внимание, е индексът на потребителските цени (CPI), за който данните ще бъдат публикувани в четвъртък (11 юли) в 15:30 ч. българско време.
Очаква се индексът на потребителските цени да се повиши с 0.1% на месечна база през юни, след като през май остана без промяна.
Въпреки че Пауъл не даде никакви намеци, инвеститорите очакват намаляване на лихвените проценти през септември и евентуално още едно през декември.
Много американски политици обвиняват политиката на Фед, че е насочена към защита на банките, а не на хората, и че намаляването на лихвите трябва да се осъществи час по-скоро.
В заключение, данните от първата половина на 2024 г. не свидетелстват, че инфлацията трайно се е насочила към целевата стойност от 2%, но тя се движи в правилната посока.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.