Изследователското звено на Фед публикува два документа, разглеждащи децентрализираните финанси и рисковете за финансовата стабилност.
Федералният резерв и неговото ръководство настояват за по-голям надзор над крипто индустрията, особено в контекста на връзките ѝ с по-широкия финансов сектор. Документът за финансовата стабилност засегна регулирането, като авторите предложиха по-строг надзор над фирмите, които боравят с клиентски средства.
„Надзорът, изчерпателното оповестяване и капиталовите и ликвидните изисквания, където е уместно, биха могли да подобрят устойчивостта на субектите в екосистемата на цифровите активи“, се казва в документа.
Например, централизираните крипто субекти, които действат като контрагенти на непрофесионалните потребители в екосистемата на цифровите активи, обикновено не са обект на капиталови изисквания, изисквания за ликвидност или изчерпателно оповестяване.
В документа за стабилност се заключава, че крипто екосистемата е „склонна към натрупване на финансови уязвимости“, но по-късно се добавя, че „рисковете за финансовата стабилност не са големи, тъй като екосистемата на цифровите активи не предоставя значителни финансови услуги и взаимовръзките ѝ с традиционната финансова система са ограничени.“
Все пак тези рискове могат да нараснат в бъдеще, отбелязват авторите.
Ако цифровата финансова система стане по-взаимосвързана с традиционната система или разшири предоставянето на финансови услуги, рисковете за финансовата стабилност могат бързо да станат съществени.
Документът „Децентрализирано финансиране (DeFi): Трансформативния потенциал и свързани рискове“ дава широк преглед на DeFi екосистемата. В него се отбелязва значителният растеж на крипто сектора, като същевременно се изтъква неговият потенциал за дългосрочни рискове за стабилността.
„Предоставянето на финансови услуги на публични блокчейн вериги без разрешение е изминало дълъг път от създаването на биткойн, но DeFi все още не е достигнал точката, в която да стане системно важен“, пишат авторите.
Въпреки това бързото нарастване на ролята на такива блокчейн мрежи предполага, че създателите на политики трябва да започнат да обръщат сериозно внимание на пълния спектър от въпроси, свързани с финансовата стабилност, които биха могли да възникнат, ако тези дейности станат системно важни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Инвеститорите трябва да внимават около Сливането на Етериум – Б. Кели
Докладът заключава:
Докато създателите на политики решават кои активи (например долари и регистрирани ценни книжа) да разрешат в публичните блокчейни без разрешение, доказателствата показват, че DeFi бързо ще се възползва от всички печеливши възможности, независимо от надзорните опасения.
Освен това при сценарий, при който публичните блокчейни се развиват, за да предоставят пълен набор от услуги, деноминирани в криптовалути, надзорните органи (включително Федералният резерв) може да не разполагат с необходимите инструменти, за да гарантират спазването на законите и разпоредбите. Политиките, когато са добре обмислени, могат да намалят обхвата на неизбежните смущения на финансовата стабилност, произтичащи от DeFi.
Публикуването на двата документа надгражда съвкупността от изследвания, които изследователският екип на Фед е оповестил до момента. Предишните теми включват потенциалните рискове и ползи от по-широкото използване на стабилни монети и навиците на американските резиденти по отношение на криптовалутите.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.