Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл предвижда преминаване към по-неутрална позиция в бъдещата парична политика.
По време на икономическа конференция в Нашвил тази седмица Пауъл определи цялостното състояние на икономиката като „силно„. Той подчерта, че Фед е изправен пред сходни рискове при изпълнението на двойната си цел – ограничаване на инфлацията и същевременно поддържане на стабилен пазар на труда.
Неотдавнашното решение за понижаване на основния лихвен процент с 50 базисни точки отразява нарасналата увереност, че с подходяща корекция на политиката силната позиция на пазара на труда може да бъде запазена успоредно с умерен икономически растеж и устойчиво намаляване на инфлацията към целевото равнище от 2%.
В перспектива Пауъл посочи, че ако икономиката се развива според очакванията, политиката на Фед постепенно ще се ориентира към по-неутрален подход.
Той обаче подчерта, че няма фиксирани планове, тъй като свързаните с тях рискове са двустранни. Фед ще продължи да взема решения въз основа на данните, развиващите се икономически перспективи и баланса на рисковете, като укрепва цялостната стабилност на икономиката с наличните инструменти.
Забележително е, че през миналия месец Фед намали лихвените проценти за първи път от март 2020 г. насам, като през август в САЩ бе регистрирана инфлация от 2.5%.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.