В понеделник Федералното бюро за разследване издаде ново предупреждение, посветено на атаките срещу децентрализирани финансови платформи (DeFi), в което се казва, че киберпрестъпниците използват уязвимости в смарт договорите, които ги управляват.
„Между януари и март 2022 г. киберпрестъпниците са откраднали $1.3 милиарда в криптовалути, като почти 97% от тях са били откраднати от DeFi платформи“, казва агенцията, като се позовава на доклад от април 2022 г. на фирмата за блокчейн анализи Chainalysis.
Агенцията посочва три тактики, които киберпрестъпниците са използвали, за да извършват атаки:
„Киберпрестъпниците се стремят да се възползват от повишения интерес на инвеститорите към криптовалутите, както и от сложността на междуверижната функционалност и отворения код на DeFi платформите“, казва агенцията.
Фирмите за блокчейн сигурност отдавна са проследили най-честите вектори, използвани от киберпрестъпниците за компрометиране на смарт договори.
Експлоатациите на това ниво са опасни, тъй като „кодът на смарт договорите обикновено не може да бъде променен, за да се поправят пропуски в сигурността, активите, които са били откраднати от смарт договори, са невъзстановими, а откраднатите активи са изключително трудни за проследяване„, отбелязва Фондация Етериум.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Робърт Кийосаки: Сега е времето да се забогатее
Платформите за DeFi не са единствените цели на киберпрестъпниците с висока стойност. Миналата седмица фирмата за блокчейн анализи Elliptic публикува доклада си „NFT и финансови престъпления„. В доклада се казва, че между юли 2021 г. и юли 2022 г. са откраднати NFT за над $100 милиона.
От своя страна ФБР препоръчва преди да се инвестира, да се проучат внимателно платформите, протоколите и смарт договорите на DeFi и да се осъзнаят специфичните рискове.
Например, агенцията препоръчва на потребителите да проверят дали платформата е имала един или повече одити на кода, извършени от независими одитори. Също така, ФБР препоръчва предпазливост около инвестиционни пулове с изключително ограничени срокове за присъединяване и бързо разгръщане на смарт договори, особено без препоръчания одит на кода.
С други думи, направете собствено проучване.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.