Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) очертаха това, което сметнаха, че са постоянните нишки, протичащи чрез измамни ICO схеми. Перспективата на ФБР бе споделена в интервю с холандската финансова медия „Paypers” на 19-и февруари.
Според ФБР, ключовите стратегии на измамите включват погрешно представяне на професионалния опит на директорите им, измислено фалшиво впечатление за това, колко голяма е тя в индустрията и нереалистични обещания за бъдеща възвращаемост на токените:
Подобно на всеки инвестиционен продукт, нивата на възвръщаемост никога не могат да бъдат гарантирани и ако звучи прекалено добре, за да е истина, то вероятно е.
ФБР предупреди инвеститорите да извършват надлежна проверка по всяка схема и лицата, които стоят зад нея, и да се оглеждат за субекти, които изглежда са базирани ексклузивно на интернет, където физически адрес или контакт е трудно или невъзможно да се получи.
Бюрото също съветва инвеститорите да са наясно към коя юрисдикция е регистрирано предложението (ако изобщо е регистирано) и към кои закони и подзаконови актове подлежи.
Обществеността може да се възползва от системата BrokerCheck на Финансовия регулаторен орган (FIRA) за проверка на самоличността и регистрационния статут на субектите, съобщи ФБР. Като се има предвид, че дори добре познатите криптовалути и продукти могат да носят повишен риск от волатилност поради зараждащия се ръст на индустрията, ФБР препоръчва на потенциалните инвеститори да инвестират само това, което могат да си позволят да загубят.
По отношение на легитимните бизнес оператори на платформи като борси за виртуални валути или криптомати, ФБР отбеляза, че мрежата за прилагане на финансовите престъпления и множество федерални окръжни съдилища считат такива субекти като изисквания за регистрация.
С поглед към бъдещето, ФБР повтори позицията на Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), според която огромно количество ICO на стейбълкойн трябва да се класифицира като ценни книжа и че, като се има предвид нарастващото разпространение на такива активи, инвеститорите трябва да бъдат предпазливи от повишените рискове от измами.
Както вече беше съобщено, ФБР отчита най-големия брой искания за информация на правоохранителните органи, изпратени на швейцарската крипто борса ShapeShift, през миналата година.
През юни 2018, Бюрото разкри, че има 130 текущи крипто-свързани случая, като продажбите на наркотици в тъмната мрежа са особено тревожни. Въпреки това, те характеризират сектора като отчитащ само „малка част“ от дейностите на ФБР като цяло.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Авраам Айзенберг, известен с организирането на експлойта на Mango Markets през 2022 г., бе осъден на 52 месеца затвор, но не за дейностите си, свързани с криптовалути.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.