Популяризиран от известни ‘инфлуенсъри’ токен, наречен “Save the Kids”, в крайна сметка се срива в резултат на предполагаема “пъмп енд дъмп” схема.
FaZe Clan, базираната в Лос Анджелис организация за професионални електронни спортове (esports), обяви днес, че е уволнила своя член FaZe Kay, като също така е спряла участията на още трима играчи – Jarvis, Nikan и Teeqo – които са участвали в популяризирането на криптовалутния токен Save the Kids (KIDS).
“Взехме решението да премахнем Kay от FaZe Clan и спряхме Jarvis, Nikan и Teeqo до допълнително известие. FaZe Clan няма абсолютно никакво участие в дейността на нашите членове в криптовалутното пространство и ние категорично осъждаме неотдавнашното им поведение”, написа FaZe Clan в Twitter, добавяйки:
Доверието и уважението на нашите фенове е било и винаги ще бъде нашият приоритет номер едно.
Първоначално токенът беше рекламиран като криптовалута, насочена към благотворителност, базирана на блокчейна Binance Smart Chain, предназначена да “даде на всяко дете шанс за по-добър живот”.
Според уебсайта на проекта токенът е неуязвим към т. нар. ‘rug pull’ схеми, тъй като “ликвидността е заключена за 1 година” и е защитен от “пъмп енд дъмп” схеми “чрез ограничаване на баланса на транзакцията до 0,5% на транзакция”.
Малко след началото на търговията, токенът достигна рекордното си ниво от около $0,0044 на 10-ти юни, според CoinMarketCap. Скоро обаче последва масивна разпродажба, която срина цената на KIDS до около $0,0011.
Освен от членовете на FaZe Clan, KIDS беше силно популяризиран от няколко популярни Youtube личности като Ricegum и Sommer Ray в различни социални медии. Съобщава се, че някои от тях са изтрили съответните публикации в Twitter – включително тези, които популяризират други криптопроекти – след срива на KIDS.
Според YouTube личността Coffeezilla, Kay е бил уволнен, защото е разпродал всичките си KIDS токени почти веднага след началото на търговията, което предполага, че това е бил неговият план от самото начало. В миналото Kay също се е придържал към тази схема, когато е популяризирал други криптовалути и е продал за миг цялото си крипто, което е придобил в кръг на предварителни продажби на много ниска цена.
Други членове на FaZe обаче бяха по-малко подозрителни в действията си, продавайки само част от своите токени и запазвайки останалите. Това според Coffeezilla може да означава, че те може да нямат откровени злонамерени намерения, докато популяризират криптопроекти.
Забележително е, че ‘’защитата срещу китове“ на KIDS – механизъм, който привидно пречи на потребителите да продават повече от 20% от притежанията си за 24 часа – също е модифицирана точно преди да стартира търговията.
Анализирайки кода на интелигентния договор, Coffeezilla открива, че 24-часовият лимит в крайна сметка е променен на 1 минута, което означава, че създателите на KIDS планират да разпродадат своите токени от самото начало.
Coffeezilla изчислява, че FaZe Kay е спечелил около $30,000 от схемата – сума, която едва ли си струва репутацията му и мястото в добре познатия отбор по електронни спортове.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.