За да се ориентират в бъдещето на фондовия пазар и икономиката, експерти като Карл Кауфман и Наел Фахри от Osterweis Capital Management, анализират финансовите данни с прецизността на счетоводител, като се фокусират върху дълга и дивидентите.
Според Morningstar Direct техните фондове Osterweis Strategic Income Fund (OSTIX) и Osterweis Growth & Income Fund (OSTVX) през последните години значително превъзхождат своите конкуренти и бенчмаркове.
Въпреки прогнозите на анализатори като Джефри Гъндлах, Кауфман и Фахри не предвиждат непосредствена рецесия в САЩ. Те обясняват това с тенденцията в годината на изборите правителствените мерки да подкрепят растежа и отбелязват, че настоящите пазарни условия, като например малкия спред между високодоходния корпоративен и държавен дълг, не показват рецесия. „Нашият основен сценарий е забавяне, а не рецесия„, твърди Кауфман.
Предвид пазарните условия, които могат да доведат до бъдещи спадове, фондовете на Кауфман поддържат високи нива на парични средства. „Намираме се в последните три ининга на ралито на високодоходните облигации„, предупреди Кауфман, като предполага, че подготовката за спад на пазара е разумна, като се има предвид настоящата ниска доходност на по-рисковия дълг.
Кауфман открива възможности в облигации с рейтинг „ВВ“ или „В„, които предлагат по-висока доходност от облигациите с рейтинг „А“ въпреки сходните или по-добри кредитни показатели. Неговият фонд притежава дълг на компании като KeHE Distributors и Banijay Group, които имат стабилни финансови показатели и потенциал за растеж.
Кауфман и Фахри предпочитат компании, които реинвестират приходите в растеж, а не в прекомерно обратно изкупуване на акции или дивиденти. Например, те предпочитат Airbus заради дългосрочните му инвестиции в технологии за ефективно използване на горивото пред конкуренти като Boeing.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).