Идеята за създаване на стратегически биткойн резерв за справяне с държавния дълг на САЩ, предложена от сенатор Синтия Лумис, едва ли ще разреши продължаващата дългова криза в страната, смята Авик Рой, президент на Фондацията за изследване на равните възможности.
Говорейки на Северноамериканската блокчейн среща на върха 2024 в Далас, Рой отхвърли идеята, че Биткойнможе да бъде решение на проблемите за дълга на САЩ, който се е увеличил до $35 трилиона.
Той призна, че закупуването на голямо количество Биткойн, който може да поскъпне с времето, може да помогне в някаква степен, но заяви, че това няма да бъде лек за държавния дълг.
Експертът заяви, че дори и с BTC, все още са необходими значителни бюджетни реформи за справяне с годишния федерален дефицит от $2 трилиона. Въпреки това Рой отбеляза, че резервът от Биткойн може потенциално да стабилизира пазарите на облигации, като осигури увереност, че САЩ не са на ръба на финансов колапс.
Той също така изрази опасения, че Щатите в крайна сметка може да изчерпят резервите си в Биткойн, като припомни историята на страната, когато разпродаде златните си резерви през 70-те години на миналия век. От 1981 г. насам държавният дълг нараства с годишен темп от 5.3%, като се е увеличил от $3.81 трилиона до сегашните $35.46 трилиона.
Законът за Биткойн на Лумис, представен през юли, предлага правителството на САЩ да закупи 1 милион BTC – приблизително 5% от общото предлагане – и да ги държи в продължение на поне 20 години. Освен това Лумис предлага част от златните запаси на американското министерство на финансите на стойност около 448 млрд. долара да бъдат превърнати в биткойн. Идеята привлече внимание, като новоизбраният президент Доналд Тръмп също обеща да създаде национален запас от Биткойн след встъпването си в длъжност.
Биткойн за кратко докосна $86,000 във вторник, достигайки нива, невиждани от началото на април, преди да претърпи корекция.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.