Европейската централна банка проучва потенциала за дигитална валута, която би позволила директна инжекция на ликвидност за потребителите, заяви Кристин Лагард, новият президент на банката.
В първото си изслушване пред Европейския парламент като ръководител на ЕЦБ, Лагард продължи да разпространява посланието, че централните банки могат да приемат дигитална валута. Новият президент винаги е била с позитивна нагласа що се отнася до идеята за дигитална валута – от началото на мандата си като ръководител на Международният валутен фонд, като сега ще внесе това отношение и в ЕЦБ.
И все пак Лагард заяви, че директното инжектиране на ликвидност може да представлява риск.
„Дигитална монета на централната банка (CBDC) би позволила на гражданите да използват парите на централната банка директно в ежедневните си транзакции. Въпреки това, в зависимост от дизайна си, дигиталната валута на централната банка може да представлява риск. Например, те биха могли да променят начина, по който паричната политика се провежда и предава на реалната икономика.“
ЕЦБ има задачата да поддържа ликвидността, като същевременно ограничава инфлацията до предварително определените 2 процента. За да постигне това, банката отпуска ликвидност на търговските банки, като същевременно определя базова лихва. Инжектирането на ликвидност използва наследени електронни системи, а парите след това се насочват към икономиката и потребителите чрез кредитиране и други дейности на търговските банки.
Централната банка също е кредитор от последна инстанция, поддържайки платежоспособността на банките. Но цифровата валута може да бъде достъпна директно за потребителите, предложи Лагард. Досега този подход за ръководство на икономиката не е изпитан и е само хипотетичен.
ЕЦБ e тествала блокчейн и дори Биткойн (BTC) в миналото, като правят заключението, че скоростта и мащабa на системата не са достатъчни за извършване на транзакциите в мащаба на глобалната финансова система. Въпреки това, банката също е работила върху своето собствено блокчейн решение или друга форма на централизирана цифрова валута.
Лагард избягва да използва термина „криптовалута“, като прави разлика между дигитални активи и валута. Повечето привърженици на криптовалутите виждат смисъла на BTC и други монети в това, че имат фиксирано предлагане и ниска инфлация. Идеята на BTC всъщност противоречи на провеждането на гъвкава парична политика, която използва парите като инструмент за стимулиране или отдръпване на икономическата активност.
ЕЦБ вече поддържа най-ниските и дори отрицателни лихвени проценти, в опит да избегне рецесия и паника за ликвидност. Пределната лихва за кредитиране е 0,25%, с операции по рефинансиране при 0% лихва.
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.