Европейската централна банка казва, че Европа трябва да е готова да пусне дигитално евро като допълнение към физическите пари в брой.
Според съобщение, направено на 2-ри октомври, членът на изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), Фабио Панета, каза, че ЕС трябва да е готов да издаде дигитално евро.
Докладът подчертава разпространението на дигитализацията във всички области на съвременния живот, създавайки повишено търсене на непосредственост в консуматорството, работата и икономическото взаимодействие. Панета нарича дигитализацията разривна, оказваща влияние върху културната, социалната и икономическата структура на континента.
Той пише,
Начинът, по който плащаме, не е изключение. Нашите практики се променят – в някои страни бързо. Не много отдавна кешът беше единственият начин да платите незабавно. Все още е доминиращият начин за дребни разплащния.
Но тенденцията е към безкасови, безконтактни плащания. Все по-често правим покупки с помощта на безконтактни карти, приложение на телефона ни или дори смарт часовник.
Панета призовава централните банки по света да се запитат дали дигитална валута трябва да бъде издадена като допълнение към паричните средства. Той отбелязва липсата на изцяло дигитална валута като потенциална ‘сляпо място‘ за дигитализация, като казва, че ЕЦБ трябва да обмисли създаването на аналог на еврото.
Той продължи, като нарече дигиталното евро „належащ“ въпрос и каза, че Европа трябва да бъде готова да емитира цифрова валута, „ако и когато развитието го наложи“.
Актуализацията на Панета съвпадна с публикуването на доклад на ЕЦБ за дигиталните валути. Сред редица заключения в доклада се казва, че ЕЦБ ще експериментира и ще поиска обратна връзка за дигиталните валути през следващите месеци в очакване на създаването на пълномащабно дигитално евро.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.