Европейските фондови пазари проявиха предпазливост в петък, с което приключи най-лошата им седмица от март насам.
Проучване на бизнес активността показа забавяне на икономиката на еврозоната, което съвпадна с поддържането на ястребовата политика от страна на централните банки.
Индексът Stoxx 600, представляващ общия европейски пазар, остана без промяна, след като се стабилизира след ранните загуби. Германският Dax обаче отбеляза спад от 0.7%, а лондонският FTSE 100 се понижи с 0.2%. През седмицата Stoxx 600 се понижи с 2.6%.
Предпазливостта на инвеститорите се породи от експресния съставен индекс на мениджърите по покупките в еврозоната HCOB, който разкри петмесечно дъно от 50.3 пункта, падайки под консенсусната прогноза от 52.5 пункта.
Този признак за отслабване на икономиката се появи на фона на неотдавнашните ястребови решения на централните банки. Швейцария, Норвегия и Обединеното кралство повишиха основните си лихвени проценти, за да се справят с трайно високата инфлация.
От другата страна на Атлантическия океан председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл последва тенденцията, като посочи възможността за още две увеличения на лихвените проценти с четвърт пункт до края на годината.
Икономисти предупредиха, че овладяването на инфлацията може да се осъществи с цената на рецесия в големите световни икономики.
Преди отварянето на американския пазар контрактите, проследяващи S&P 500, се понижиха с 0.5%, докато тези, проследяващи технологичния Nasdaq 100, отбелязаха спад от 0.7%.
Джорджина Тейлър, ръководител на отдел „Мулти-активи“ в Invesco, коментира:
Разпродажбата днес ви показва, че пазарът не е приел напълно, че вече се намираме в съвсем различен икономически режим.
Тя отбеляза още, че инвеститорите, свикнали политиците да се намесват по време на икономически трудности, сега се приспособяват, което води до волатилност на пазара.
Еврото поевтиня с 0.9% спрямо долара, като се търгуваше за $1.086, а доходността на двугодишните германски облигации се понижи с 0.1 процентни пункта до 3.18%. Доходността се понижава с повишаването на цените на облигациите.
В Германия подиндексът на енергийните акции претърпя значителен спад от 32.9% след решението на Siemens Energy да оттегли прогнозата си за печалбата през годината, позовавайки се на проблеми с единица за вятърни турбини. Акциите на Siemens Energy поевтиняха с 33% до €15.6.
Източник: Financial Times
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.