Home

Европа задължава банките да разкриват колко криптовалути държат

02.07.2023 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европа задължава банките да разкриват колко криптовалути държат

Европейският съюз (ЕС) активно реформира банковите си разпоредби, за да се справи с влиянието на Биткойн (BTC) и криптовалутите.

Една от ключовите мерки, които се прилагат, е задължителното оповестяване на притежаваните криптоактиви от банките, които извършват дейност в ЕС. Този ход има за цел да насърчи прозрачността и да смекчи потенциалните рискове, свързани с дигиталните активи.

Чрез публичното оповестяване на притежаваните от тях активи банките могат да предоставят на регулаторните органи и заинтересованите страни по-ясна представа за експозицията си към криптовалути.

В допълнение към изискванията за оповестяване ЕС въведе и капиталово изискване за притежаваните от банките криптоактиви. Това означава, че банките в ЕС трябва да поддържат определени криптовалути в портфейлите си, като гарантират, че са адекватно подготвени да боравят с тези активи и да управляват ефективно свързаните с тях рискове.

Този проактивен подход демонстрира ангажимента на ЕС да насърчава сигурен и стабилен банков сектор в условията на нарастващото влияние на криптовалутите.

Предложените разпоредби за банковия сектор са в съответствие с по-широката регулаторна рамка, която се разработва за сектора на криптовалутите. Очаква се борсите, брокерите и другите платформи, ангажирани с дейности, свързани с криптовалути, също да спазват изискванията за оповестяване.

Чрез създаването на последователна регулаторна рамка ЕС цели да повиши защитата на инвеститорите и да създаде равни условия за всички участници на пазара на криптовалути.

Освен това участието на традиционните банки в екосистемата на криптовалутите се увеличава. Известни европейски банки, сред които CACEIS и Crédit Agricole, започнаха да предлагат крипто услуги, като например решения за закупуване и попечителство.

Тази тенденция не се ограничава само до Европа, тъй като големи финансови институции в световен мащаб, като Banco Santander, BBVA, BNP Paribas, BNY Mellon, JP Morgan и Goldman Sachs признаха потенциала на криптовалутите и предприеха стъпки за навлизане в това пространство.

Нарастващото участие подчертава все по-широкото приемане и интегриране на дигиталните активи в традиционния банков сектор, което бележи значителна промяна във финансовия пейзаж.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Законодателите на САЩ се стремят към регламентиране на стабилните монети през 2024

Конгресменката Максин Уотърс, водещият демократ в Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите, призова за двупартийна резолюция относно законодателството за стабилните монети до края на 2024 г.

25.09.2024 12:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Австралия засилва контрола върху криптовалутите

Австралия увеличава усилията си за регулиране на крипто сектора, за да подобри защитата на потребителите и да ограничи измамните практики.

25.09.2024 11:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Турция се отказва от плановете за данъчно облагане на печалбите от акции и криптовалути

Турция е взела решение да не въвежда данъци върху печалбите от търговия с акции и криптовалути, както потвърди вицепрезидентът Джевдет Йълмаз в неотдавнашно интервю за Bloomberg.

24.09.2024 21:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Комисар от SEC посочи грешките на Комисията при създаването на ясни регулации

Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите проведе днес изслушване, в което участваха Гари Генслер, председател на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), заедно с още четирима комисари: Каролин А. Креншоу, Хестър Пиърс, Джеймс Лизарага и Марк Уйеда.

24.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.