Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) наскоро определи строги оперативни насоки за крипто компаниите извън Европейския съюз (ЕС).
Вследствие на това тези дружества са изправени пред сериозни ограничения при прякото обслужване на клиенти в ЕС, което бележи значително развитие в регулирането на криптовалутите. Основната цел е да се ограничат нелоялните конкурентни практики и да се осигурят равнопоставени условия за базираните в ЕС доставчици на услуги за крипто активи.
ESMA изчерпателно изясни, че крипто дружествата извън съюза могат да работят с клиенти от ЕС само при силно ограничителни условия. В основата на тази директива стои принципът на „обратното набиране на клиенти„. Това означава, че компания извън ЕС може да обслужва клиент от ЕС само ако последният инициира услугата.
Въпреки това от ESMA подчертават, че тази разпоредба е изключително тясна и следва да бъде по-скоро изключение, отколкото норма. Освен това ESMA и националните регулатори обещават да предприемат решителни мерки за защита на инвеститорите от ЕС и на отговарящите на изискванията субекти от неоправдано навлизане на компании от държави извън ЕС, които не спазват MiCA стандартите.
Насоките на ESMA изрично забраняват на дружествата от държави извън ЕС да набират клиенти в рамките на ЕС. Това включва всякаква форма на маркетингови дейности, насочени към привличане на клиенти от съюза.
Освен това, дори ако компания извън ЕС отговаря на условията за освобождаване от „обратното набиране на клиенти”, тя не може да се възползва от това, за да предлага последващи услуги, освен ако те не са пряко свързани с първоначалната сделка. Тази строга позиция гарантира, че компаниите извън ЕС не могат да използват първоначалните ангажименти като задна врата за по-широк достъп до пазара в съюза.
Освен тези ограничения европейският орган се фокусира и върху изясняването на класификацията на криптоактивите. Във втори набор от насоки се очертават критериите за разглеждане на даден криптоактив като „финансов инструмент„. Тази класификация подлага актива на правилата на MiFID, подобно на традиционните акции или облигации.
Следователно тя води до по-строг контрол и спазване на регулаторните изисквания, като привежда криптоактивите в по-тясно съответствие с установените норми на финансовия пазар.
Предложенията са отворени за обществено обсъждане до края на април, а окончателните насоки се очакват до края на 2024 г. Този консултативен подход отразява ангажимента на ESMA за прозрачност и ангажираност на заинтересованите страни при оформянето на стабилна регулаторна рамка, която е адаптивна към динамиката на крипто пазара.
Законодателните власти направиха голяма стъпка към регулирането на стабилните монети, тъй като Комитетът по финансовите услуги на Камарата на представителите гласува в подкрепа на нов законопроект.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).
Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.