Европейският съюз предложи серия от реформи, насочени към увеличаване на конкуренцията в сектора на плащанията, утвърждаване на дигиталното евро като законно поддържана валута и запазване на ролята на парите в брой в променящата се среда, в която все по-малко хора използват физически монети и банкноти.
Пакетът от реформи, предложен от Европейската комисия, има за цел да отвори пазара на разплащания, който отдавна е доминиран от банки, както и от големи играчи като Visa и Mastercard от САЩ.
Тези традиционни участници сега са изправени пред конкуренцията на финтех компании, които предлагат алтернативни услуги, използвайки данните на клиентите от техните банкови сметки.
Комисията заяви, че предложението ще доведе до разработването на по-иновативни финансови продукти и услуги за потребителите, като същевременно ще насърчи конкуренцията в сектора.
Окончателното решение по пакета е на държавите – членки на ЕС, и на Европейския парламент, като се очакват някои изменения.
Служител на ЕС заяви, че пречките, с които се сблъскват финтех компаниите, ще бъдат ясно идентифицирани и отстранени.
Електронните разплащания в ЕС отбелязват значителен ръст – от €184.2 трилиона до ($201.7 трилиона) през 2017 г. до €240 трилиона през 2021 г., като COVID-19 пандемията ускори тази тенденция.
Предложените реформи са насочени и към засилване на защитата на данните, за да се насърчат потребителите да използват алтернативни услуги. Те включват разпоредби за справяне с неразрешените транзакции, като например „spoofing“ или случаите, в които измамниците се представят за банката на клиента.
За да се повиши способността на сектора да се бори с измамите, предложението има за цел да изясни правното основание, на което банките и другите платежни фирми могат да обменят информация, без да нарушават разпоредбите за защита на данните, според служителя на ЕС.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.