Във вторник Европейският съюз (ЕС) постигна консенсус по ново законодателство за банковия капитал, включително крипто регулации, в опит да предотврати навлизането на необезпечени криптовалути в традиционната финансова система.
Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент направи съобщението чрез публикация в Twitter. Споразумението беше постигнато след среща с участието на представители на Европейския парламент, националните правителства и Европейската комисия, която първоначално предложи тези регулации през 2021 г.
On Tuesday 27/06 @EP_Economics negotiators struck a deal
on changes to Capital Requirements Regulation & Directive #CRR & #CRD @jonasfernandez w/ #EU2023SE details will follow pic.twitter.com/7eRCgk7Eg5— ECON Committee Press (@EP_Economics) June 27, 2023
За да се превърне в законодателство, политическото споразумение сега трябва да премине през гласуване от държавите членки в Съвета на ЕС и законодателите, което може да отнеме няколко месеца.
С новите правила се въвеждат значителни и спорни промени в начина, по който банките оценяват риска на корпоративните и жилищните кредити и се повишава силата и устойчивостта на банките, работещи в Европейския съюз. Шведският министър на финансите Елизабет Свантесон, която председателстваше преговорите от името на държавите – членки на ЕС, подчерта това в изявление.
Според информацията Съвета потвърждава, че сделката обхваща „преходен пруденциален режим за криптоактивите„, въпреки че не са предоставени конкретни подробности. Освен това Базелският комитет за банков надзор, международен орган за определяне на стандарти, финализира изготвянето на глобален правилник за крипто банките.
Предварителната информация сочи, че те ще възприемат строг подход, като определят максимално рисково тегло от 1,250% за свободно плаващи криптовалути като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH).
Следователно банките ще трябва да заделят по едно евро капитал за всяко евро под формата на Биткойн или Етериум, които притежават, което ще намали стимулите им да инвестират на пазара.
Парламентаристите от ЕС са нетърпеливи да приложат тези мерки в кратки срокове.
По време на преговорите Европейската комисия предложи компромис, който леко да облекчи строгата позиция за регулираните стабилни монети. Изглежда, че това предложение е получило подкрепа сред правителствата на ЕС, които също трябва да се съгласят, преди законопроектът да бъде приет.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.