Европейският съюз съобщи миналата седмица, че ще накара крипто компаниите да докладват на данъчните власти за притежаваните от европейските им потребители активи.
Предложената директива за административно сътрудничество може да има широкообхватни действия, включително да принуди базираните извън ЕС компании да се регистрират при данъчните органи в съюза.
Според информацията прилагането на мерките не е изяснено напълно, тъй като в сектора на криптовалутите има различни субекти и участници, пребиваващи в различни юрисдикции, включително някои, които твърдят, че нямат оперативна база.
Освен това трябва да се обърне внимание на данните, които регистрацията на потребителски авоари поставя в опасност.
Притежанията на потребителите държани на централизираните борси са свързани с чувствителна идентификационна информация, която потенциално може да бъде използвана от престъпници.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн през 2024: Какво да очакват инвеститорите?
Принуждаването на компаниите да предоставят данни на европейските данъчни власти – включително на такива, базирани извън ЕС – задължава компаниите да събират огромни количества данни, разкриващи притежанията на потребителите и тяхната лична информация като цяло.
Също така бяха изразени опасения, че това може да има последици за регламента на ЕС относно пазарите на криптоактиви (MiCA), регламента относно пазарната злоупотреба и регламента относно проспектите, в сектора на криптоактивите.
Според ЕС могат да се генерират до $2.5 милиарда чрез въвеждането на директивата.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.