С настъпването на лятото, старата пазарна тенденция "Продай през май“ отново се появява, предизвиквайки обичайния дебат сред инвеститорите. Но тази година тази сезонна мъдрост може да няма голямо значение.
На днешния пазар, където заглавията за паричната политика и световната търговия заемат централно място, много анализатори твърдят, че разчитането на остарели сезонни модели може да бъде подвеждащо. При все още съществуващата несигурност, особено около отношенията между САЩ и Китай и следващите ходове на Федералния резерв, отстъпването само защото е май може да е прибързано.
„Този пазар се движи по съвсем различен сценарий“, твърди Лари Тентарели от Blue Chip Daily Trend Report. Той посочи, че през последното десетилетие предполагаемата стратегия за оттегляне през май не е успяла да надмине резултатите от пълното запазване на инвестициите.
Исторически идеята възниква във Великобритания, където инвеститорите напускат пазара през по-бавните летни месеци и се връщат след есенните конни надбягвания. За известно време, особено от 60-те до средата на 80-те години, стратегията имаше смисъл – летните доходи обикновено бяха по-ниски. Но след краха от 1987 г. тенденцията се обърна и задържането на позициите през лятото се превърна в по-печеливша дългосрочна стратегия.
Данните на LPL Financial потвърждават, че макар S&P 500 да отбелязва по-слаби резултати от май до октомври – средно едва 1.8% от 1950 г. насам – през тези месеци все пак се постигат положителни доходи в почти две трети от случаите. Това едва ли е силен аргумент за напълно оттегляне от пазара.
Въпреки това, обстановката през тази година добавя нови усложнения. „Митата и политиката на централните банки са истинските движещи сили в момента“, сподели Адам Търнквист от LPL. „Сезонността може да подскаже какво може да се случи, но тя не отразява ежедневните сили, които определят пазарната тенденция.“
След нестабилно първо тримесечие, американските индекси се възстановиха през април, но инвеститорите остават предпазливи. Някои, като Тентарели, виждат в спадовете възможност, а не сигнал за оттегляне. „Намираме се в цикъл, движен от новини“, отбелязаа той. „Спадът е момент за включване, а не за излизане.“
Други, като Марк Малок от Siebert Financial, са скептични, че сезонността сама по себе си е достатъчна, за да се предприемат стратегически ходове, твърдейки:
Само защото дадена тенденция е съществувала в миналото, не означава, че е надеждна и днес.
Андрю Бригс от Plaza Advisory споделя това мнение. Макар да признава силното възстановяване през април, той предупреди да не се тълкува като зелена светлина за разпродажби. „Няма убедителни доказателства, че трябва да се оттеглим от пазара само защото календарът така казва“, коментира той.
В една година, доминирана от променящи се политически ветрове и непредсказуеми събития, инвеститорите може да искат да преосмислят старите поговорки – или поне да ги прилагат с много по-голяма предпазливост.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.