Робърт Кийосаки, автор на книгата за лични финанси "Богат татко, беден татко", е легенда в обществото на финансистите и инвеститорите.
Книгата му е продадена в над 40 милиона екземпляра по целия свят и е променила живота на много хора. Въпреки че тя е публикувана първоначално през 1997 г., десетилетия преди създаването на Биткойн, неговите финансови познания му дават голяма платформа за обсъждане на Биткойн с последователите му.
Кийосаки е известен привърженик на Биткойн и самият той притежава някаква час от флагманската криптовалута. Неведнъж той е споделял силни прогнози за Биткойн, казвайки, че криптовалутата може да достигне „$100,000 до юни“ и че „най-голямата грешка, която можете да направите, е да отлагате“ покупката на Биткойн.
Основният аргумент на Кийосаки спрямо BTC се върти около предлагането на Биткойн. При други активи, като акции, злато и петрол, предлагането може постоянно да се променя в зависимост от пазарните условия и човешкото участие. Това означава, че цената на актива не е просто функция на покупателната активност, а се определя отчасти и от човешкото взаимодействие с предлагането.
Според Кийосаки BTC е точно обратното, тъй като използва система на фиксирано предлагане, така че с всеки блок на пазара се пуска предварително определено количество Биткойн. Това количество също така се намалява наполовина на всеки 4 години, което означава, че предлагането се увеличава с намаляващи темпове. В крайна сметка това ще доведе до ограничаване на предлагането до 21 милиона токена към приблизителна дата 2140 г.
I love gold and silver. I own gold and silver mines. The problem with gold and silver is…the higher the prices go, the more gold and silver is found. Same with oil. I own oil wells also. That is not true with Bitcoin. No matter how high the price of Bitcoin goes there will only…
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) March 14, 2024
Мнението на Кийосаки, че Биткойн ще достигне предлагането от 21 милиона без никакви затруднения, не се споделя от всички. Съществува вероятност предлагането да се отклони от сегашния си курс.
Единственият начин, по който предлагането би могло да се промени, е ако се случи „51% атака“ при един миньор или група от миньори контролира повече от половината от хаш процента на мрежата. Това би им позволило да приемат всякакви промени в изходния код, което означава, че те биха могли да предложат промяна на предлагането в изходния код и сами да я приемат.
Такава атака обаче е изключително малко вероятна, като освен това ще са необходими правителства или големи корпорации, които да се обединят, за да извършат подобен подвиг.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
Биткойн отново тества нови върхове, след като премина $104,000, възвръщайки оптимизма в крипто пространството.
Спот Биткойн ETF-ът на BlackRock, IBIT, се очертава като доминиращ играч в областта на дигиталните активи, привличайки милиарди, докато конкурентите му изостават.