Основателят и главен инвестиционен директор на Hayman Capital Management има песимистично мнение за Китай, като посочва както икономически, така и политически фактори като основа за дългосрочната си негативна прогноза за втората по големина икономика в света.
В интервю за Bloomberg Кайл Бас изрази скептицизъм относно перспективите за печеливши инвестиции в Китай в дългосрочен план, като се пита дали от това ще спечели Китайската комунистическа партия или инвеститорите.
Той наблегна на присъщите на инвестирането в тоталитарно правителство предизвикателства, като определи гледната си точка по-скоро като реализъм, отколкото като негативизъм.
През последните месеци в Китай се появиха поредица от обезкуражаващи икономически данни, без видими признаци на очакваното възстановяване след пандемията. По-специално секторът на недвижимите имоти в Китай е изправен пред все по-големи проблеми, като големи строителни предприемачи като Evergrande и Country Garden Holdings са изправени пред възможността за фалит.
Някои анализатори дори правят паралели между тази ситуация и случилото се с „Lehman Brothers„, който настъпи по време на финансовата криза в САЩ.
Освен това, на фона на постоянния поток от негативни икономически показатели, китайските официални лица обявиха, че някои статистически данни, като например данните за младежката заетост, вече няма да бъдат оповестявани публично, въпреки значителното нарастване на младежката безработица през последните години.
Бас изтъкна опитите на Китай да укрепи валутата си в условията на влошаваща се икономика и сриващ се пазар на недвижими имоти. Той отбеляза, че почти всеки частен строителен предприемач в Китай е изправен пред някаква степен на финансови затруднения, като офшорни доларови облигации на стойност приблизително $190 милиарда са изправени пред възможността за неизпълнение.
Въпреки ежедневните събития и промени в политиката на Китай, Бас твърди, че общите системни и политически фактори го правят непривлекателен избор за дългосрочни портфейлни инвестиции. Той подчерта значението на инвестирането в пазари, характеризиращи се с върховенство на закона, ефективно лидерство и възможности за положителна възвръщаемост на портфейла.
Източник: Bloomberg
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.