Етериум несъмнено е водещият блокчейн в DeFi пространството, но това може да се промени, тъй като анализаторите от JPMorgan отбелязаха, че доминантността на актива в сферата вече може да избледнява.
Според анализаторите растежът на протоколите, които са базирани на смарт договори, като Terra, Avalanche и Solana показа, че лидерството на Етериум не е абсолютно в DeFi.
Беше разкрито, че тези проекти са изяли доминантността му и потенциално биха могли да наложат допълнително въздействие през тази нова година.
За да представим това в перспектива, пазарният дял на Етериум в DeFi беше почти 100% в началото на 2021 г. Тази цифра обаче спадна до около 65% към края на същата година.
Николаос Панигирцоглу, ръководителят на екипа на анализаторите, написа, че основната причина за загубата може да бъде свързана с мащабируемостта на ETH мрежата.
Според него, актуализацията за мащабиране, необходима на Етериум, за да запази доминантността си в пространството, може да пристигне твърде късно.
В момента Етериум е в интензивна надпревара за запазване на доминантността си в пространството за приложения, като резултатът от тази надпревара далеч не е даден.
Поради този проблем с мащабирането, други независими блокчейни като Terra, Avalanche и Solana се радват на голямо финансиране от инвеститори и стимулират използването на своите платформи.
Бегъл поглед върху броя на транзакциите, които всеки поддържащ DeFi блокчейн може да извърши в рамките на секунда, би разкрил, че Етериум е далеч зад своите конкуренти.
Според наличните данни, докато ETH може да извърши между 15-45 транзакции в секунда (TPS), конкуренти като Terra и Solana могат да извършат съответно 1,000 TPS и 50,000 TPS.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Samsung ще използва Cardano в нова инициатива за околната среда
Отделно от това има проблем с високите такси за газ, което е доста често срещано при блокчейна на Етериум. Въпреки че мрежата се бори с това с надграждането си на EIP-1559, таксата за транзакция на конкуренти като Solana все още е много по-евтина.
Всичко това може да е изиграло роля в заключението на анализаторите, че мрежата на Етериум може да не се радва на текущото си ниво на активност, когато актуализацията ѝ за мащабиране приключи, тъй като потребителите може да са мигрирали към екосистемите на своите конкуренти.
Вече започваме да виждаме потвърждение на това, което Bank of America наскоро каза относно Avalanche, предоставяйки надеждна алтернатива на Етериум за DeFi протоколи, NFT и други дейности. Оттогава TVL на проекти в този блокчейн е нараснал до над $11 милиарда, според данни от DeFiLlama.
JPMorgan направи крачка към интегрирането на публичния блокчейн, като за първи път осъществи транзакция с токенизирани ценни книжа на Министерството на финансите на САЩ извън своята частна инфраструктура.
Тайланд се готви да емитира дигитални инвестиционни токени на стойност $150 милиона, като чрез блокчейн технологията ще отвори достъп до държавни облигации за обикновените граждани.
DeFi Development Corp, публично търгувана компания, която преди това оперираше под името Janover, направи най-голямата си инвестиция в Solana до момента, като удвои стратегията си за управление на финансовите средства, фокусирана върху блокчейна.
Крипто фокусът се премести към Pi Network, тъй като нараства напрежението около очакваната днес актуализация на екосистемата.