Според Европейската централна банка (ЕЦБ) при първоначалното си пускане в обращение дигиталното евро ще даде приоритет на електронната търговия и P2P плащанията.
Други случаи на употреба като например плащания във физически магазини и правителствени плащания, ще бъдат включени на по-късен етап от разработването.
Екипът зад проекта за дигитална евро на ЕЦБ подчерта, че е важно да се отговори на разнообразното поведение и предпочитания при плащанията с множество случаи на употреба.
Очаква се поетапният подход да осигури безпроблемно плащане от страна на крайните потребители и да намали сложността на внедряването.
Председателят на ЕЦБ, Кристин Лагард коментира необходимостта от регулиране и подходящ надзор спрямо дигиталното евро.
Банката се отнася предпазливо към сектора на криптовалутите, като отправи предупреждения към държавите от еврозоната и призова за регулиране на крипто инвестирането.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Нужни са координирани глобални усилия за крипторегулации – Г-20
Надзорниците на ЕЦБ препоръчаха на банките в Европейския съюз да прилагат ограничения за притежаваните Биткойн (BTC) поради потенциалните рискове, които могат да се пренесат от крипто пазара в банковия сектор в очакване на въвеждането на глобална регулаторна рамка.
Предпазливият подход на европейската банка към крипто сектора е в съответствие с нейния мандат да гарантира стабилността на финансовата система на еврозоната.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.