Уорън Бъфет планира да превърне филантропията в свое финално завещание.
Милиардерът, главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, възнамерява да разпредели по-голямата част от състоянието си в нов благотворителен фонд, управляван от трите му деца, както разкри пред The Wall Street Journal.
Понастоящем Бъфет притежава акции на Berkshire на стойност близо $130 милиарда. Той изрази увереност в ценностите и способностите на децата си, заявявайки:
Чувствам се много, много добре по отношение на моралните ценности на трите си деца и имам 100% доверие в това как те ще движат нещата.
След смъртта на Бъфет неговите деца – Сюзи, Хауи и Питър Бъфет – ще отговарят за единодушното определяне на най-добрите филантропски приложения на голямото богатство на баща им. Всяко от тях вече ръководи свои собствени фондации.
Сюзи Бъфет оглавява фондация „Шерууд„, която се фокусира върху образованието и социалната справедливост, и фондация „Сюзан Томпсън Бъфет„, посветена на репродуктивните права. Хауи Бъфет ръководи фондация „Хауърд Г. Бъфет„, която се занимава с продоволствената сигурност и смекчаването на последиците от конфликти и трафик на хора. Питър Бъфет, заедно със съпругата си, управлява фондация „NoVo„, която подкрепя различни проекти, включително такива, свързани с местните общности.
Бъфет отбеляза с чувство за хумор:
Обичам да твърдя, че мога да мисля извън кутията, но не съм сигурен дали мога да го правя, когато кутията е на 2 метра под земята, и да върша по-добра работа от трима души, които са на повърхността и на които имам пълно доверие.
От 2006 г. 93-годишният милиардер прави вноски във фондациите на децата си, както и в тръста на фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“. Тази практика ще продължи до смъртта му, въпреки че след това даренията за фондация „Гейтс“ ще бъдат преустановени. „Фондация „Гейтс“ няма да получи пари след моята смърт“, заяви Бъфет пред WSJ. До 2021 г. той изпълняваше длъжността попечител на Фондация Гейтс.
През последните 18 години Бъфет е дарявал всяка година 5% от останалите си акции в Berkshire.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).